Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré město

  Pohodlné a chytré designový mobiliář umožňuje do laviček instalovat inteligentní technologie

  Designovou sadu betonového městského mobiliáře Levitee s možností instalace inteligentních technologií vyvinulo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT. A letos si ji mohou obyvatelé i návštěvníci Prahy vyzkoušet na několika veřejných místech v rámci projektu Technologický transfer pro chytrou Prahu, podpořeném z operačního programu Praha pól růstu.

  Mobiliář byl navržen jako sada tvořená konzolovou lavičkou a doplňky, které by měly přinést širokou variabilitu při umísťování do veřejného prostoru. Jeho řešení navazuje na vývoj započatý v roce 2015 a vychází z rešerší prováděných mezi výrobci i koncovými uživateli. „Náš tým se rozhodl vyvinout novou lavičku oproštěnou od předchozích řešení, která by mohla fungovat a lákat k odpočinku i jako obyčejná lavička bez instalace inteligentních technologií, ale zároveň by umožňovala jejich snadnou a variabilní montáž a nepůsobila rušivě na své okolí,“ říká vedoucí projektu Tomáš Vlach.

  Lavička Levitee kromě pohodlného odpočinku může uživateli nabít prostřednictvím USB konektoru telefon, poskytnout bezplatné připojení mobilních zařízení k wi-fi a ještě měřit kvalitu ovzduší pomocí čidel dodávaných podle přání koncového zákazníka, takže se skvěle hodí do konceptu smart city. Inteligentní technologie je možné díky snadné přístupnosti a umístění do ucelených boxů přidávat či ubírat podle potřeby zákazníka i po umístění mobiliáře do terénu. Navíc lavička si při omezené funkcionalitě vystačí s vlastním fotovoltaickým panelem a baterií, kam ukládá energii do zásoby pro pokrytí provozní potřeby ve chvílích, kdy nesvítí slunce. V případě namontování více čidel a dalších prvků s vyšším odběrem elektřiny je ji možné připojit k síti, aby s panelem fungovala jako hybridní systém. Tým ČVUT UCEEB na výrobu prototypu připravil originální formu a směs vysokohodnotného betonu a použil technické textilie z uhlíkových vláken prosycených polymerní matricí. Díky tomu je lavička mnohem lehčí a snáze transportovatelná.

   

  Autor: Jana Simčinová

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze