Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré město

Pohodlné a chytré designový mobiliář umožňuje do laviček instalovat inteligentní technologie

Designovou sadu betonového městského mobiliáře Levitee s možností instalace inteligentních technologií vyvinulo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT. A letos si ji mohou obyvatelé i návštěvníci Prahy vyzkoušet na několika veřejných místech v rámci projektu Technologický transfer pro chytrou Prahu, podpořeném z operačního programu Praha pól růstu.

Mobiliář byl navržen jako sada tvořená konzolovou lavičkou a doplňky, které by měly přinést širokou variabilitu při umísťování do veřejného prostoru. Jeho řešení navazuje na vývoj započatý v roce 2015 a vychází z rešerší prováděných mezi výrobci i koncovými uživateli. „Náš tým se rozhodl vyvinout novou lavičku oproštěnou od předchozích řešení, která by mohla fungovat a lákat k odpočinku i jako obyčejná lavička bez instalace inteligentních technologií, ale zároveň by umožňovala jejich snadnou a variabilní montáž a nepůsobila rušivě na své okolí,“ říká vedoucí projektu Tomáš Vlach.

Lavička Levitee kromě pohodlného odpočinku může uživateli nabít prostřednictvím USB konektoru telefon, poskytnout bezplatné připojení mobilních zařízení k wi-fi a ještě měřit kvalitu ovzduší pomocí čidel dodávaných podle přání koncového zákazníka, takže se skvěle hodí do konceptu smart city. Inteligentní technologie je možné díky snadné přístupnosti a umístění do ucelených boxů přidávat či ubírat podle potřeby zákazníka i po umístění mobiliáře do terénu. Navíc lavička si při omezené funkcionalitě vystačí s vlastním fotovoltaickým panelem a baterií, kam ukládá energii do zásoby pro pokrytí provozní potřeby ve chvílích, kdy nesvítí slunce. V případě namontování více čidel a dalších prvků s vyšším odběrem elektřiny je ji možné připojit k síti, aby s panelem fungovala jako hybridní systém. Tým ČVUT UCEEB na výrobu prototypu připravil originální formu a směs vysokohodnotného betonu a použil technické textilie z uhlíkových vláken prosycených polymerní matricí. Díky tomu je lavička mnohem lehčí a snáze transportovatelná.

 

Autor: Jana Simčinová

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
509
IT
374
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze