Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré městoKomunikace s občany

  Praha předala výrobky pro seniory vyrobené z vánočního stromu

  V úterý předali primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib a další zástupci metropole domovům seniorů výrobky ze dřeva vánočního stromu, které zpracovali studenti Střední odborné školy Jarov. Z 22 metrů vysokého smrku vznikly dvě knihobudky a hmyzí hotel, ty budou sloužit primárně Domovu pro seniory Háje a Domovu pro seniory Chodov. 

  Dva domovy pro seniory v hlavním městě se mohou těšit z nových výrobků ze dřeva vánočního stromu. Přibližně 22 metrů vysoký smrk zdobil Staroměstské náměstí na přelomu let 2021/2022, následně specializovaná firma strom ořezala od větví, pomocí jeřábu položila a rozřezala na čtyřmetrové kusy. Z nich byly nařezány fošny, které pak byly průmyslově vysušeny. Po skončení všech těchto procesů již na dřevo čekali žáci oboru truhlář Střední odborné školy na Jarově, aby z materiálu vyrobili dvě knihobudky a jeden hmyzí hotel.

  „Vánoční strom ze Staroměstského náměstí našel díky žákům Střední odborné školy Jarov opět své další využití. Věřím, že nové knihobudky a hmyzí hotel budou dělat klientům dvou domovů pro seniory radost. Pro rychlejší zaplnění knihobudek jsem do nich přispěl knihami s tematikou hlavního města Prahy i mým osobním vzkazem. Přeji seniorům hezký čtenářský zážitek,“ uvádí primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

  První knihobudka a hmyzí hotel putovaly do Domovu seniorů Háje. Druhá knihobudka zamířila do Domova seniorů na Chodově. Samotná výroba všech výrobků zabrala žákům přibližně dva měsíce a podíleli se na nich jak truhláři, tak i klempíři, sklenáři nebo lakýrníci.

  „V období Vánoc sloužil strom jako jejich symbol na Staroměstském náměstí, teď je díky zručným studentům ze Střední odborné školy Jarov ekologicky zužitkován a zpracován do hotových výrobků pro dva domovy seniorů. Výsledek je, stejně jako v loňském roce, perfektní. Těší mě, že tato spolupráce mezi hlavním městem Prahou a studenty ze SOŠ Jarov dále trvá a otázka ekologie a recyklace jim není lhostejná, protože je nejen pro město zcela zásadní,“ dodává pražský radní pro oblast školství Vít Šimral. 

  „Jsem velmi ráda, že se můj nápad vytvořit z vánočního stromu knihobudky líbil jak studentům ze SOŠ Jarov, tak ředitelkám našich domovů seniorů. Doufám, že se tam žádná kniha dlouho „neohřeje“ a přeji klientům našich domovů krásné čtení,“ popisuje Eva Horáková, předsedkyně Výboru pro sociální politiku Zastupitelstva hl. m. Prahy.

  „Pro naše žáky je velmi důležité, pokud mohou v rámci výuky vyrábět něco smysluplného, co neskončí někde ve skladu, a zároveň něco, co je originální. Letošní výrobky z vánočního stromu toto naprosto splňují,“ vysvětluje ředitel SOŠ Jarov Miloslav Janeček.

  „Nápadem na využití vánočního stromu daným způsobem jsem byla nadšená. Poslední roky a měsíce byly zkouškou pro nás všechny. Právě tyto počiny, někdo by možná namítl nevelké rozsahem, nabývají na významu tím, že přinášejí radost, možnost k setkání a novou aktivitu. Tedy nápad sám, který stál na počátku, je v mých očích příkladem dobré praxe, která možná bude vnuknutím dalším následovníkům. Při prvním setkání s panem Andrlíkem ze SOŠ Jarov jsem dostala možnost zvolit ještě jeden typ výrobku. Knihobudkou jsme byli nadšeni všichni a z našeho podnětu se můžeme těšit i z dalšího darovaného objektu – hmyzího domečku. Je oblíbeným místem setkávání jak klientů, tak dětí z naší dětské skupiny. Tato mezigenerační přirozená setkání seniorů s dětmi zaměstnanců jsou nenásilná a obohacující pro obě strany. Ale to už by bylo k jinému tématu,“ doplňuje ředitelka Domova pro seniory Háje Dagmar Zavadilová.

  „Nápad na knihobudku vznikl velmi rychle a v podstatě to byl další krok podporující naši myšlenku propojeného života s místní komunitou. Knihobudku najdete vedle hlavního vchodu do domova a jsme rádi, že svůj účel plní již od prvních dnů,“ uzavírá ředitelka Domova pro seniory Chodov Ilona Veselá. 

  V loňském roce žáci SOŠ Jarov z oborů zahradník a truhlář využili smrkové dřevo z vánočního stromu k výrobě dvou zahradních laviček a čtyř mobilních záhonů. Hotové výrobky se rozhodli darovat Domovu pro seniory v Malešicích.

  Foto a zdroj: Hlavní město Praha

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze