Rada hl. m. Prahy schválila Memorandum o spolupráci na rozvoji komunitních služeb v rámci procesu transformace systému sociálních služeb pro Pražany. Dohodu podepíše hlavní město s organizací Abakus – nadační fond zakladatelů Avastu. Cílem spolupráce je umožnit rychlejší rozvoj sítě komunitních sociálních služeb v Praze a napravit tak historické nedostatky.
Praha od roku 2019 podporuje modernizaci a transformaci systému služeb pro osoby se zdravotním znevýhodněním, neboť hlavní město jako jediný kraj v Česku historicky zajišťoval 75 % kapacit lůžkové péče pro osoby se zdravotním znevýhodněním do 65 let věku mimo své území, často v regionech bývalých Sudet.
„Praha v minulosti zaspala rozvoj sociální péče. Srovnáváme-li hlavní město s jinými regiony v republice, vidíme, že lidé s postižením a jejich rodiny vlastně politiky na magistrátu nezajímali. Dál se pokračovalo v komunistické praxi vyvážení lidí s postižením do ústavů do zapadlých koutů celé České republiky, kam, když chcete jet na návštěvu, musíte počítat s celodenním cestováním. Praha rozpojovala rodiny lidí s postižením a navíc ignorovala, že zajištění dostupné péče přímo na svém území je nejen základní potřeba lidí, ale i zákonná povinnost. Žádný jiný kraj v zemi nevydává miliardu na to, aby si platil 1 000 lůžek a rozvoj služeb mimo své území. Jsou to priority postavené na hlavu a je potřeba rozvoj zde v Praze, aby se toto neblahé dědictví narovnalo,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.
Praha proto aktuálně řeší především vznik nových kapacit komunitních služeb sociální péče přímo na území metropole. Podstatou část sociálních služeb zajišťují nevládní organizace, v jejichž případě je z různých důvodů obtížné poskytnout finanční podporu pro spuštění služeb. Nástroje financování městu chybí zejména pro přípravu služby před jejím zařazením do krajské sítě služeb, což brzdí rozvoj kapacit.
Smyslem spolupráce s nadačním fondem Abakus je proto umožnit zapojení dohodnutého objemu finančních zdrojů nadačního fondu poskytovatelům sociálních služeb z řad neziskových organizací, které jsou připraveny spolupracovat s hlavní městem na vytváření nových služeb komunitního rázu. Nadační fond bude finanční zdroje poskytovat organizacím formou smlouvy o nadačním příspěvku určeném na úhradu předem stanovených uznatelných nákladů, které vzniknou v průběhu přípravné fáze. Například by se mělo jednat o pronájem prostor k poskytování služeb, vybavení, zajištění náboru a zaučení personálu i dalších aktivit nutných k vytvoření nové služby.
Nadační fond Abakus v úvodní části projektu rozdělí mezi 4 vybrané poskytovatele služeb částku 2,5 milionu korun, což umožní asi 20 lidem se zdravotním znevýhodněním vkročit do samostatného života. „Snažíme se vždy podporovat řešení, která mohou přinést systémovou změnu a opravdu pomoci. Sociálně zdravotní oblast podporujeme dlouhodobě a věříme, že prostředky našeho rodinného nadačního fondu společně s odbornou prací neziskových organizací a osvíceným přístupem veřejného sektoru mohou přinést trvalé změny k lepšímu, v tomto případě k vyšší kvalitě a snadnější dostupnosti důležitých sociálních služeb v Praze,” doplňuje Pavel Baudiš, spoluzakladatel Abakusu a Avastu.
Zdroj: Praha.eu
Web odkaz: www.praha.eu
FOTO: www.life4you.cz