Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré město

  Praha rozšiřuje kapacity sociálních služeb

  Rada hl. m. Prahy schválila Memorandum o spolupráci na rozvoji komunitních služeb v rámci procesu transformace systému sociálních služeb pro Pražany. Dohodu podepíše hlavní město s organizací Abakus – nadační fond zakladatelů Avastu. Cílem spolupráce je umožnit rychlejší rozvoj sítě komunitních sociálních služeb v Praze a napravit tak historické nedostatky.

  Praha od roku 2019 podporuje modernizaci a transformaci systému služeb pro osoby se zdravotním znevýhodněním, neboť hlavní město jako jediný kraj v Česku historicky zajišťoval 75 % kapacit lůžkové péče pro osoby se zdravotním znevýhodněním do 65 let věku mimo své území, často v regionech bývalých Sudet.

  „Praha v minulosti zaspala rozvoj sociální péče. Srovnáváme-li hlavní město s jinými regiony v republice, vidíme, že lidé s postižením a jejich rodiny vlastně politiky na magistrátu nezajímali. Dál se pokračovalo v komunistické praxi vyvážení lidí s postižením do ústavů do zapadlých koutů celé České republiky, kam, když chcete jet na návštěvu, musíte počítat s celodenním cestováním. Praha rozpojovala rodiny lidí s postižením a navíc ignorovala, že zajištění dostupné péče přímo na svém území je nejen základní potřeba lidí, ale i zákonná povinnost. Žádný jiný kraj v zemi nevydává miliardu na to, aby si platil 1 000 lůžek a rozvoj služeb mimo své území. Jsou to priority postavené na hlavu a je potřeba rozvoj zde v Praze, aby se toto neblahé dědictví narovnalo,“ říká Milena Johnová, radní pro sociální politiku a zdravotnictví.

  Praha proto aktuálně řeší především vznik nových kapacit komunitních služeb sociální péče přímo na území metropole. Podstatou část sociálních služeb zajišťují nevládní organizace, v jejichž případě je z různých důvodů obtížné poskytnout finanční podporu pro spuštění služeb. Nástroje financování městu chybí zejména pro přípravu služby před jejím zařazením do krajské sítě služeb, což brzdí rozvoj kapacit.

  Smyslem spolupráce s nadačním fondem Abakus je proto umožnit zapojení dohodnutého objemu finančních zdrojů nadačního fondu poskytovatelům sociálních služeb z řad neziskových organizací, které jsou připraveny spolupracovat s hlavní městem na vytváření nových služeb komunitního rázu. Nadační fond bude finanční zdroje poskytovat organizacím formou smlouvy o nadačním příspěvku určeném na úhradu předem stanovených uznatelných nákladů, které vzniknou v průběhu přípravné fáze. Například by se mělo jednat o pronájem prostor k poskytování služeb, vybavení, zajištění náboru a zaučení personálu i dalších aktivit nutných k vytvoření nové služby.

  Nadační fond Abakus v úvodní části projektu rozdělí mezi 4 vybrané poskytovatele služeb částku 2,5 milionu korun, což umožní asi 20 lidem se zdravotním znevýhodněním vkročit do samostatného života. „Snažíme se vždy podporovat řešení, která mohou přinést systémovou změnu a opravdu pomoci. Sociálně zdravotní oblast podporujeme dlouhodobě a věříme, že prostředky našeho rodinného nadačního fondu společně s odbornou prací neziskových organizací a osvíceným přístupem veřejného sektoru mohou přinést trvalé změny k lepšímu, v tomto případě k vyšší kvalitě a snadnější dostupnosti důležitých sociálních služeb v Praze,” doplňuje Pavel Baudiš, spoluzakladatel Abakusu a Avastu.

  Zdroj: Praha.eu
  Web odkaz: www.praha.eu
  FOTO:
  www.life4you.cz

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze