Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceChytré městoIT

Semináře SMART řešení pro města, obce a regiony: od strategie k implementaci

Chytrá řešení v oblasti digitalizace, ale také v oblasti energetiky nebo dopravy představuje seriál seminářů s názvem SMART řešení pro města, obce a regiony: od strategie k implementaci. Ten má za sebou první dvě setkání, na třetí je ještě možné se hlásit.

Inteligentní řešení jsou pro samosprávy důležitým tématem. I proto ho chce Pardubický kraj přiblížit zejména starostům a zástupcům obcí prostřednictvím SMART seminářů.

„V rámci úvodního semináře nejprve proběhlo uvedení do tématu SMART. Tato část byla především teoretická, nicméně hlavní mluvčí Rut Bízková je velmi dobrou vypravěčkou, takže rozhodně nešlo o nudnou a nezáživnou přednášku. Pro účastníky semináře šlo o důležité zarámování všech následujících témat, na druhou stranu je koncept všech tří seminářů připraven tak, že může být pro potenciální účastníky zajímavé a užitečné absolvovat kterýkoliv ze seminářů i bez návaznosti na ten předchozí. Pozvánka na třetí seminář je tak stále otevřená,“ řekl krajský radní Ladislav Valtr, který má na starosti právě regionální rozvoj a inovace.

Zatímco první seminář se zaměřoval zejména na teorii, další části jsou více zaměřené na praxi. „Téma digitalizace veřejné správy se netýká jen jednotlivých obcí, ale i samotného Pardubického kraje. A v této oblasti se nejedná už jen o doporučení, ale o povinnosti stanovené zákonem. Je tedy třeba jim věnovat velkou pozornost, byť skluz naplňování některých opatření vzniká už na národní úrovni,“ uvedl Valtr.

Podle očekávání účastníky školení zaujaly ukázky opatření realizovaných v obci Milevsko a v dalších městech i obcích nejen z České republiky.

Všichni dosavadní účastníci potvrzují zájem svých obcí o realizaci nějakých SMART řešení, často o řešení v oblasti energetiky. V této souvislosti jim byl představen projekt Pardubického kraje „Energeticky úsporná obec“ a nabídnuta konzultace. Odmítavě se ale netvářili ani na potenciální využití mobilních aplikací a podobně.

„Pokud by byl pořádán ideathon pro studenty středních a vysokých škol, o čemž Smart akcelerátor uvažuje ve spolupráci s agenturou CzechInvest, přislíbili účastníci semináře pomoc s hledáním konkrétních témat. Obecně jim pak byla nabídnuta pomocná ruka při jakýchkoliv SMART úvahách. Rádi jim poradíme, nasměrujeme je na vhodný dotační titul, propojíme je s vhodnými subjekty krajského inovačního ekosystému a tak dále,“ řekl Valtr.

Informace ze seminářů budou využity v rámci webu Parádní kraj v sekci pro obce. Vedle výtahu toho zásadního z jednotlivých prezentací je počítáno s uvedením užitečných odkazů na příslušné strategické či metodické materiály, přehledy dotačních příležitostí a podobně, na něž řečníci na seminářích upozorňují.

První dva semináře ukázaly, že SMART region je velmi zajímavé téma. „A také to, že jsme k jeho prezentaci vybrali kolektiv lidí, který v dané oblasti disponuje velkými znalostmi i prezentačními dovednostmi. Na druhou stranu kapacita seminářů není vyčerpána, což si vysvětlujeme nejen aktuálním jarním přívalem různých seminářů, dotačních výzev a webinářů právě pro starosty, ale také blížícími se komunálními volbami,“ dodal Valtr.

Díky informacím a kontaktům z těchto seminářů může vzniknout nápad na rozvoj obce na několik dalších let dopředu, a proto by byla i přes vše výše uvedené škoda nevyužít příležitosti a nechat si utéct poslední díl SMART seminářů. Ten se uskuteční 28. 4. v prostorách pardubického podnikatelského inkubátoru PPINK na náměstí Republiky v Pardubicích a zájemci se na něj mohou hlásit prostřednictvím Kalendáře akcí na webových stránkách www.paradnikraj.cz. Na účastníky čekají informace o chytrých řešeních v dopravě, ochraně přírody či SMART opatřeních, která mohou pomoci s restartem ekonomiky i společnosti po covidové krizi.

Foto: Pardubický kraj
Zdroj: Dominik Barták

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze