Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré město

  Škola v Hořovicích vytápí svoje prostory hospodárně

  Vhodný typ regulace teploty – bezdrátový systém iQrc společnosti hdl automation

  Základní škola v Hořovicích se na první pohled příliš neliší od podobných zařízení v Česku – její historie sahá několik dekád nazpět a tvoří ji soustava pavilonů vytápěných z lokální kotelny. O energetické hospodářství v rozlehlých budovách se léta staraly klasické teplovodní radiátory s ruční regulací. Avšak, jak už to u škol bývá, jednotlivé třídy a kabinety mají odlišný časový rozvrh. V neposlední řadě je „základka“ plná zvídavých žáků, které snadno ovladatelné prvky topení ve třídách sváděly k neodborným zásahům. Řešení celé této situace lze vyjádřit třemi slovy – bezdrátová zónová regulace.

  Tento projekt s sebou přináší úsporu nákladů na vytápění, usnadňuje jeho regulaci, získává přehled teplot v jednotlivých místnostech v čase a umožňuje vzdálený dohled. Instalace proběhla v pátém pavilonu školy, který se skládá ze tří nadzemních podlaží. Správnou teplotu chodeb a místností zajišťuje 96 radiátorů, které jsou nově vybaveny termostatickými hlavicemi. Ty v závislosti na pohybu teplot v určených místnostech řídí 22 regulačních jednotek umístěných na stěnách budovy. Systém navíc umožňuje v přednastaveném rozmezí manuálně měnit centrálně nastavenou teplotu podle aktuální potřeby. Celý režim koordinuje centrální řídící jednotka.

  Vzhledem k velikosti pavilonu bylo nutné zapojit tři prodlužovače vysokofrekvenčního signálu pro spolehlivé pokrytí všech prostor. Do počítače správce budovy byl nainstalován software IQRC pro správu a vzdálený dohled nad topným systémem, který lze rozšířit o spínání kotle. Díky zónové regulaci vytápění škola vyhřívá pouze prostory, které jsou v konkrétní dobu využívány. Jednotlivé místnosti mají vlastní časově-teplotní režim přizpůsobený rozvrhu hodin i počtu žáků v učebnách. V budově proto nenajdete místa, která by byla zbytečně vytápěna mimo vyučování.

  Žákům, učitelskému sboru i návštěvníkům změny přinesly tepelnou pohodu. Mezi další výhody patří komfort spojený s fungováním systému bez nutnosti obsluhy uživatelem. Díky tomuto projektu se škola zařadila mezi průkopníky energetické efektivity veřejných budov v Hořovicích. Navíc ukázala, že lze účelně a hospodárně využívat moderní technologie bez větších stavebních úprav. Bezdrátové hlavice lze totiž nasadit na stávající termostatické ventily klasických radiátorů. Veškeré práce zabraly pouze několik dní. V případě 1. základní školy Hořovice systém nabízí rychlou návratnost investic, a to v horizontu dvou až pěti let. Ušetřené peníze škola nyní může využít při realizaci dalších prospěšných aktivit.

  HDL Automation nabízí moderní sběrnicové řešení inteligentního řízení veřejných, obytných, komerčních i hotelových prostor. Konkrétně automatizaci osvětlení, vytápění, ventilace, klimatizace, stínění a mnoho dalších funkcí budov. Stabilní postavení na trhu je zajištěno díky mateřské společnosti GORDIC. Bližší informace najdete na www.iqrc.info.

  Bezdrátové hlavice lze jednoduše nasadit na stávající termostatické ventily klasických radiátorů

  Vzhledem k rozlehlosti budovy ZŠ v Hořovicích a množství radiátorů se ukázal jako nejvhodnější typ regulace teploty systém IQRC

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  438
  IT
  308
  Dotace a Finance
  1257
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze