Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoKomunikace s občany

Sociální pracovník v mobilu

Tvůrci unikátní aplikace hledají odborníky ke spolupráci

Karel Zavadil, student bakalářského programu Softwarové inženýrství a technologie Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze (FEL), vyvinul unikátní aplikaci Sociální pracovník v mobilu, která má jedincům v nepříznivé sociální situaci zprostředkovat relevantní odbornou pomoc na základě vyplnění jednoduchého dotazníku. Její používání je přitom velmi intuitivní. Aplikace nabídne uživateli řadu jednoduchých otázek a na základě zvolených odpovědí vyhodnotí situaci a navrhne další postup včetně kontaktů na konkrétní pracoviště v okolí jako poskytovatele sociálních služeb, úřady a neziskové organizace. Nápad na tento neziskový projekt vznikl v hlavě sociálního pracovníka Mgr. Jakuba Marka, Ph.D., který vyučuje na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. „Vizí projektu bylo vytvořit svobodnou platformu, která bude plně pokrývat problematiku základního sociálního poradenství, propojí svět informačních technologií se světem sociální práce a bude fungovat na demokratickém komunitním principu. Chtěli jsme lidem nabídnout nástroj, který není závislý na státu nebo jedné konkrétní organizaci, a naopak vychází z ideálů občanské společnosti a dobrých úmyslů,” uvedl Karel Zavadil.

Autoři by chtěli ke spolupráci přizvat další neziskové organizace a vytvořit komunitu odborníků, kteří by se podíleli na formulování obsahu pro příslušné oblasti sociální práce, ve kterých mají zkušenosti a odborné znalosti. V obsahové části totiž stále zbývá mnoho prostoru pro vylepšení a rozšíření na další oblasti sociálních služeb, které nyní schází (např. problematika vězňů a propuštěných, týraných osob, náhradní rodinné péče nebo integrace cizinců). Aplikaci Sociální pracovník v mobilu mohou využívat jak osoby v sociální krizi, tak sociální pracovníci, státní úředníci pracující s jedinci v sociální krizi a kdokoli, kdo chce vyhledat pomoc pro druhou osobu. Od konce roku 2019, kdy ji autoři dali zdarma ke stažení pro operační systém Android, ji využilo už přes 1 500 uživatelů. Denně ji v průměru otevře 30 uživatelů. V budoucnu by kromě získávání nových uživatelů chtěli autoři projektu nabídnout verzi pro iOS a naprogramovat nové funkce, jako režim pro nevidomé, offline verzi, navigaci na vyhledaná místa na mapě nebo bazar pro nabídky a poptávky věcí i služeb a zrealizovat mnoho dalších nápadů.

Ragbisté předali dar sociální službě

Klub Rugby Praga Praha podpořil organizaci Sociální služby Prahy 9 a během měsíce se podařilo hráčům a dalším členům klubu vybrat více než 70 tisíc korun. Klub se rozhodl pomoci lidem, kteří to v době nouzových opatření mají zvlášť těžké. Založil proto transparentní účet, na který hráči a další členové klubu mohli přispívat finančními dary. „Ústav Sociální služby Prahy 9 je vlajkovou lodí naší městské části v oblasti sociálních služeb a Ragby Praga zase v oblasti sportu. Proto jsem uvítal aktivitu ragbistů na podporu právě Sociálních služeb Prahy 9. Ragby je čistě amatérský sport a o to více si této aktivity a spolupráce cením,“ uvedl místostarosta MČ Praha 9 Adam Vážanský. Za vybrané peníze ústav pořídí motodlahu, která by měla pomoci hlavně těm, kteří jsou upoutáni na lůžko a chybí jim pohyb. „Motodlaha jim pomůže rozcvičit svaly a klouby, nemluvě o nastartování psychické pohody,“ uvedla ředitelka ústavu Sociální služby Praha 9 Michaela Žáčková. Předáním symbolického šeku pomoc ragbistů z Pragy neskončila.

Více na webových stránkách Rugby klubu Praga Praha www.rugbypraga.com

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze