Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré město

Středočeský kraj chystá kapacity pro přeubytování uprchlíků pro turistickou sezonu

Krizový štáb Středočeského kraje projednal aktuální situaci související s migrační vlnou způsobenou válkou na Ukrajině. Kraj se systematicky připravuje na letní měsíce a preventivně shromažďuje ubytovací kapacity pro potřeby případného přeubytovávání uprchlíků z prostor, které by bylo nutné z důvodu turistické sezóny uvolnit. Současně se kraj chystá na období po ukončení nouzového stavu. 

V současnosti má Středočeský kraj rozjednáno 554 smluv s ubytovateli, podepsáno 404 smluv a u 283 smluv byly už proplaceny kompenzace. „Aktuálně máme dostatečné kapacity pro případné přeubytovávání uprchlíků v následujícím období. Chci nesmírně poděkovat týmům, které se zabývají ubytovacími kapacitami a neustále udržují aktuální přehled o možnostech, kam uprchlíky umístit. Zároveň intenzivně jednáme na úrovni státu o tom, jak se bude ubytování řešit po skončení nouzového stavu, aby vše probíhalo co možná hladce,“ uvedla po jednání štábu hejtmanka Petra Pecková.

Středočeské asistenční centrum v Kutné Hoře odbavilo za úterý 62 osob. Celkem od počátku fungování odbavila regionální KACPU ve Středočeském kraji (tedy včetně již zrušených center v Mladé Boleslavi a Příbrami) 27 923 osob. Ve Středočeském kraji má registrovaný pobyt celkem 52 612 ukrajinských držitelů víz dočasné ochrany z celkem více než 353 tisíc udělených víz v celé České republice.

Aktuálně se zvýšil zájem o kurzy češtiny, které za pomoci Středočeského kraje nabízejí střední školy v každém okrese regionu. Nově se rozeběhly například nové dva kurzy v Kladně. Již dříve kurzy začaly v Hostivici a Mladé Boleslavi. Seznam všech škol, které nabízejí kurz češtiny najdete ZDE„Pro integraci je znalost češtiny klíčová. Proto jsem ráda, že námi zřizované školy nabízejí kurzy a zájem o ně začal růst. Díky alespoň základní znalosti češtiny se uprchlíkům daří mnohem lépe shánět práce,“ podotkla hejtmanka Pecková.

Podle informací středočeského úřadu práce získalo práci již na 11 520 občanů Ukrajiny z celkem teoreticky zaměstnatelných 33 687 osob. V tomto údaji je ovšem započítáno také více než 16 tisíc žen, které pečují o děti ve školním a předškolním věku. Nejčastěji uprchlíci nalézají uplatnění v oborech zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu.

Platí, že mohou zaměstnavatelé zcela zdarma využít aplikaci nasharobota.cz, kterou vytvořil Středočeský kraj ve spolupráci s úřadem práce, Krajskou hospodářskou komorou Středních Čechy a soukromými společnostmi Grason a Nelisa. Nabídky jsou převáděny do ukrajinštiny a umožňují propojit nabídku zaměstnání a ubytování či pomoci s jeho hledáním.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Středočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze