Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré město

  Středočeský kraj chystá kapacity pro přeubytování uprchlíků pro turistickou sezonu

  Krizový štáb Středočeského kraje projednal aktuální situaci související s migrační vlnou způsobenou válkou na Ukrajině. Kraj se systematicky připravuje na letní měsíce a preventivně shromažďuje ubytovací kapacity pro potřeby případného přeubytovávání uprchlíků z prostor, které by bylo nutné z důvodu turistické sezóny uvolnit. Současně se kraj chystá na období po ukončení nouzového stavu. 

  V současnosti má Středočeský kraj rozjednáno 554 smluv s ubytovateli, podepsáno 404 smluv a u 283 smluv byly už proplaceny kompenzace. „Aktuálně máme dostatečné kapacity pro případné přeubytovávání uprchlíků v následujícím období. Chci nesmírně poděkovat týmům, které se zabývají ubytovacími kapacitami a neustále udržují aktuální přehled o možnostech, kam uprchlíky umístit. Zároveň intenzivně jednáme na úrovni státu o tom, jak se bude ubytování řešit po skončení nouzového stavu, aby vše probíhalo co možná hladce,“ uvedla po jednání štábu hejtmanka Petra Pecková.

  Středočeské asistenční centrum v Kutné Hoře odbavilo za úterý 62 osob. Celkem od počátku fungování odbavila regionální KACPU ve Středočeském kraji (tedy včetně již zrušených center v Mladé Boleslavi a Příbrami) 27 923 osob. Ve Středočeském kraji má registrovaný pobyt celkem 52 612 ukrajinských držitelů víz dočasné ochrany z celkem více než 353 tisíc udělených víz v celé České republice.

  Aktuálně se zvýšil zájem o kurzy češtiny, které za pomoci Středočeského kraje nabízejí střední školy v každém okrese regionu. Nově se rozeběhly například nové dva kurzy v Kladně. Již dříve kurzy začaly v Hostivici a Mladé Boleslavi. Seznam všech škol, které nabízejí kurz češtiny najdete ZDE„Pro integraci je znalost češtiny klíčová. Proto jsem ráda, že námi zřizované školy nabízejí kurzy a zájem o ně začal růst. Díky alespoň základní znalosti češtiny se uprchlíkům daří mnohem lépe shánět práce,“ podotkla hejtmanka Pecková.

  Podle informací středočeského úřadu práce získalo práci již na 11 520 občanů Ukrajiny z celkem teoreticky zaměstnatelných 33 687 osob. V tomto údaji je ovšem započítáno také více než 16 tisíc žen, které pečují o děti ve školním a předškolním věku. Nejčastěji uprchlíci nalézají uplatnění v oborech zemědělství, zahradnictví, službách a potravinářském průmyslu.

  Platí, že mohou zaměstnavatelé zcela zdarma využít aplikaci nasharobota.cz, kterou vytvořil Středočeský kraj ve spolupráci s úřadem práce, Krajskou hospodářskou komorou Středních Čechy a soukromými společnostmi Grason a Nelisa. Nabídky jsou převáděny do ukrajinštiny a umožňují propojit nabídku zaměstnání a ubytování či pomoci s jeho hledáním.

  Foto: Wikimedia Commons
  Zdroj: Středočeský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze