Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDoprava a Infrastruktura

Unikátní dron by měl pomoci hasičům s požáry v uzavřených prostorech, prototyp testují plzeňští odborníci

Nový bezpilotní letoun s termokamerou dokáže přesně lokalizovat ohnisko požáru. Díky své konstrukci unese zhášecí patrony, které by měly velmi pomoci s likvidací ohně. Tento prototyp chtějí odborníci spolu s hasiči otestovat nejprve v uzavřených prostorách. Problém ale představuje legislativa, podle níž není možné z dronu nic shazovat. Kromě testování tak čeká vývojáře také kolečko vyjednávání na úřadech.

Plzeňští dronaři se jako první stali oficiální součástí složek integrovaného záchranného systému. Hasičům pomáhají odhalit rozsah požáru i jeho skrytá ohniska. Úzce s nimi spolupracují na vývoji nových vychytávek jako je momentálně testovaný zhášecí dron.

Prototyp nového stroje je vybaven termokamerou, díky níž je možné lokalizovat ohnisko požáru. Zásadní inovací je pak schránka obsahující zhášecí patrony. „Tyto zhášecí patrony má stroj za úkol dopravit na místo určení tak, aby došlo k jejich rozptylu a uhašení daného ohniska. Primárně půjde určitě o uzavřené prostory, máme ale spoustu otázek k řešení, třeba i to, jak bychom tuto technologii mohli využít venku,“ popisuje ředitel Správy informačních technologií města Plzně (SIT) Luděk Šantora.

Díky termokameře může dron fungovat zcela autonomně a sám najde ohnisko i místo, kam je třeba patronu shodit. Tento krok musí vždy schválit operátor. Bezpilotní letoun může samozřejmě ovládat i pilot ze země. „Je nezbytně nutné dbát na bezpečnost osob, které se v místě zásahu nacházejí. Aktuálně máme k dispozici prototyp, který obsahuje jednu patronu. Už teď ale spolu s hasiči a dalšími kolegy hovoříme o tom, že patron by bylo potřeba víc,“ uvedl Josef Navrátil, ředitel úseku Drony SIT.Projekt je v současné době v testovací fázi a odborníky čeká ještě řada nelehkých úkolů. „Jde o prototyp a je nutné podotknout i to, že s ním v současné době není možné létat venku a obecně z dronu nelze nic shazovat. To zakazuje legislativa. Na začátku roku nás proto čekají i jednání na příslušných úřadech. Nyní musíme zjistit, co je a není reálné. Budeme hledat situace, v nichž můžeme tento typ dronu využít,“ doplnil Daniel Kůs (Piráti), radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.

Drony pomáhají i policistům

Pokud všechno půjde podle plánu, odborníci by rádi na jaře představili nový typ dronu také policistům. „Vidíme zde potenciál, bezpilotní letoun nemusí vystřelovat pouze zhášecí patronu, ale například předměty pro provedení první pomoci či další materiál potřebný během zásahu. Uvidíme, jak se bude situace vyvíjet,“ myslí si Navrátil.

Plzeňští dronaři mají na svém kontě ročně desítky výjezdů a toto číslo stále roste. Nejčastějším typem zásahu je asistence u vážných dopravních nehod. Jde o nehody hromadné nebo ty, u nichž se řeší smrtelné zranění. „Policisté nás povolávají skrze operační středisko, přijdeme na místo a začneme snímat zájmové území. Data pak přeneseme do aplikace, v níž si policisté mohou na centimetry přesně měřit a pracovat s různými vrstvami, mohou například zobrazit dopravní značení nebo názvy ulic,“ vysvětlil  Šantora.

„Drony mají širokou škálu využití. My jsme si stanovili jako prioritu spolupráci s integrovaným záchranným systémem, protože v této oblasti vidíme velký smysl,“ dodal primátor Roman Zarzycký (ANO).

Foto a zdroj: Plzeňská drbna

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
492
IT
354
Dotace a Finance
1343
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze