Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDoprava a Infrastruktura

V ulicích Písku je už možné jezdit na sdílených kolech

Do ulic Písku se po dvou letech vrátila sdílená kola. Lidé mají možnost půjčit si je a zaplatit pomocí mobilní aplikace. Stovka bicyklů je rozmístěna na více než 30 stanovištích, která jsou kromě centra také na všech předměstích a několika oblíbených lokalitách mimo město „Lidé budou mít možnost půjčit a vrátit kola i na Hradišti, v Semicích, Smrkovicích a Novém Dvoře, v průmyslové zóně, ale i u výletní restaurace U Sulana nebo na Živci,“ řekl místostarosta Petr Hladík. Bicykly jsou v ulicích Písku rozmístěny od 1. května, dnes je zástupce firmy Nextbike Czech Republic, jež je dodavatelem služby sdílených kol, oficiálně předal městu.
Zájemce o půjčení bicyklu si musí stáhnout do svého mobilního telefonu aplikaci, díky které najde nejbližší stanoviště, kolo odemkne a zaplatí. Může jejím prostřednictvím také nahlásit závadu. Prvních 15 minut jízdy je zdarma, za každou další půl hodinu člověk zaplatí 16 korun, maximálně však 150 Kč za den. Zájemci si budou moci předplatit službu na měsíc za 149 Kč a na rok za 899 Kč. Všechny potřebné informace ke službě jsou na www.nextbikeczech.com.
Sílená kola zapadají do Plánu udržitelné mobility města a jejich zavedení iniciovala kancelář Smart Písek. Pilotní projekt sdílených kol si Písek vyzkoušel v roce 2019 a obyvatelé města službu hojně využívali. Město se proto rozhodlo sdílená kola do ulic vrátit. Dodavatelem služby na tento a příští rok je firma Nextbike Czech Republic, která již působí ve dvou desítkách českých měst. Letos bude sdílená kola provozovat od května do konce listopadu, příští rok již od 1. března do 30. listopadu. Město za službu zaplatí celkem 1,67 milionu korun bez DPH. „Věřím, že tuto formu dopravy budou občané i návštěvníci města hojně využívat nejen po dva roky, ale i v dalších letech,“ poznamenal Petr Hladík.
Firma bude zajišťovat servis kol, odstraňovat zjištěné či uživateli nahlášené závady a také je přemisťovat mezi jednotlivými stanovišti tak, aby na nich byla vždy v dostatečném množství. Během provozu sdílených kol bude mít město možnost po jednání s dodavatelem pozměnit polohu stanovišť, a to na základě získaných dat o využívání této služby. Cílem bude optimalizovat systém sdílení kol.
Zdroj: Město Písek

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze