Demografické vzestupy a pády IV: Husákovy děti
Seriál „Vzestupy a pády: Demografické proměny v kontextu společenského dění v českých a moravských zemích“
Každá epocha, a každá generace nese s sebou své vlastní vzestupy a pády, které formují společnost, jak ji známe dnes. Historie národů je plná událostí, které ovlivňují životy jednotlivců i osudy celých komunit. Demografické proměny, tedy změny v populaci a struktuře obyvatelstva, hrají v tomto procesu klíčovou roli.
Vstupte s námi do světa minulosti a vydejte se na cestu událostmi, které formovaly naši společnost a následně demografii národa. Možná díky tomu lépe pochopíme demografickou situaci současnosti a lépe se nám bude predikovat naše budoucnost.
V našem seriálu „Vzestupy a pády“ se budeme věnovat po etapách právě těmto demografickým změnám, které se odehrávaly v srdci Evropy, v České republice. Zaměříme se nejen na suchá čísla a statistiky, ale také na kontext a porovnání se současností s názorným grafickým zobrazením.
Díl 4: Období normalizace (1965–1979) – Husákovy děti
V minulém díle jsme se věnovali demografickému vývoji v poválečných letech, ve kterém se odehrál historicky největší a nejrychlejší masivní přesun obyvatelstva na našem území.
Následky odsunu 3 milionů obyvatel, poválečného nedostatku, změna společenského řádu a rodinného uspořádání přinesla spolu s interrupčním zákonem z roku 1957 stagnaci přírůstku obyvatelstva po téměř celá šedesátá léta.
Jedinou výjimkou bylo tříleté období 1963 – 1965, vyvolané sliby o prodloužení mateřské dovolené, nebo rozšíření zařízení předškolní i mimoškolní péče o děti. Nicméně tato opatření se vládě prezidenta Antonína Novotného (1957 – 1968) nepovedlo zavést do běžného života a porodnost opět klesla.
Vysoká vynucená zaměstnanost žen (platy mužů, byly udržovány ve výši, která nepostačovala k zajištění rodiny) spolu s nižšími přídavky a nedostatečnou bytovou výstavbou nijak pronatalitně nepodpořily početně slabé ročníky z krizových 30 let.
Předělem celého dlouhého období se stal rok 1968 a pozdější nástup Husákova normalizačního vedení do čela komunistické strany a státu. Invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968 do Československa vyvolala řadu změn. Jako první se opět objevila emigrace. Emigrací do zahraničí ztrácela republika ročně více než deset tisíc občanů. Jednalo se často o mladší ekonomicky aktivní muže nebo rodiny. Spolu s poklesem porodnosti a zvyšujícím se trendem potratovosti, to vedlo ke zrychlenému stárnutí obyvatelstva. A právě v tomto čase se zrodila generace Husákových dětí.
KDO JSOU HUSÁKOVY DĚTI?
Známá píseň 1970 od skupiny Chinasky začíná: „Nevím jestli je to znát, možná by bylo lepší lhát, jsem silnej roční sedmdesát, tak začni počítat…“ Dále se píseň odvolává na Husákovy děti a na poměry v kterých tato generace vyrůstala. Když začneme opravdu počítat, zjistíme, že ročník 1970, nebyl zdaleka nejsilnějším ročníkem co do počtu narozených dětí. Viz Obrázek č.1
A koho všeho můžeme mezi Husákovy děti počítat a proč se jim tak říká? Husákovy děti jsou označením pro silnou populační vlnu, která se zvedla na počátku 70. let. Lidé, kteří se narodili v letech 1973–1976, jsou v současné populaci České republiky nejpočetnější skupinou. Nejsilnějším ročníkem této populační vlny se stal rok 1974, kdy se živě narodilo 194 215 dětí. Těmto dětem je právě letos padesát let.
A jak to bylo s Gustavem Husákem? Ten se stal v roce 1969 po Alexandru Dubčekovi prvním tajemníkem KSČ. Od roku 1971 postoupil na funkci generálního tajemníka, aby se roku 1975 stal prezidentem Československa. V této nejvyšší pozici setrval do prosince revolučního roku 1989. Gustav Husák tedy skutečně měl v této době nejsilnější mocenský vliv na uplatňování opatření, která formovala populaci té doby.
Termín Husákovy děti je však zavádějící, a to hned z několika důvodů. Vedení státu v čele s Gustavem Husákem v zájmu politického uklidnění situace po roce 1968 přijalo sociální program pomoci rodinám s dětmi. Tento program byl však připraven již v letech 1964–1967. Navrhovaná opatření, která se v předchozích letech nestihla zrealizovat, se střetla s dobou, kdy byly ve věku nejvyšší plodnosti početně silné ročníky narozené ve válečných letech až do roku 1950. Jednalo se o komplex opatření, jako je poskytování novomanželských půjček, prodloužení mateřské dovolené na 26 týdnů, reforma systému přídavků na děti s výraznou preferencí třetího a čtvrtého dítěte či zvýšení bytové výstavby. Přesto se v českých zemích prohluboval zejména dvoudětný model rodiny a přenášel se postupně i na Slovensko.
V neposlední řadě tu musíme uvést i jedno nepopulární opatření, které mělo vliv na zvýšenou porodnost. Uzavření hranic a zavedení restrikcí při vycestování do zahraničí směrem z východního bloku společně s utužující se normalizační politikou přispělo ke ztrátě ambicí a seberealizace občanů se obrátila směrem k rodinným záležitostem.
POROVNÁNÍ ROKU 1974 V ČASE
Když se budeme jubilejnímu roku 1974 věnovat blíže zjistíme, že měl velmi nízký podíl nemanželských dětí na počet narozených dětí. Bylo to 4,3 % (konkrétně se jednalo o 8437 dětí). Podíváme-li se do historie tak zjistíme, že naposledy bylo stejně nízké procento nemanželských dětí v roce 1943. viz Obrázek č. 2. Oba roky spojuje totalitní doba, i když důvody proč se obyvatelstvo českých a moravských zemí soustředilo, v těchto letech na rodičovství byly odlišné. Každopádně po roce 1974 podíl nemanželských dětí na počtu živě narozených už nikdy neklesl, a naopak pravidelně stoupal až do dnešní úrovně 48,2 % v roce 2022. Změna pohledu společnosti na děti narozené mimo manželství a nutnosti uzavírat manželství se právě tenkrát začala měnit.
Od začátku šedesátých let do roku 1994 neklesl v českých zemích roční počet potratů pod 80 000. S výjimkou let 1963-1965, kdy byla přislíbena prorodinná opatření, která se z důvodů úspor a nedostatku politické vůle nezrealizovala. V letech 1973-1976 se konečně uskutečnila slibovaná podpůrná opatření a tyto roky vykazují opět pokles počtu potratů – okolo 77 000 ročně. Například v roce 1974 se uskutečnilo 78 130 potratů. Podíl uměle přerušených těhotenství na tomto čísle byl až 72,9 %. Pro srovnání v roce 2022 byl podíl uměle přerušených těhotenství na celkovém čísle 59,6 %. Je nutné podotknout, že se od té doby výrazně změnila přístupnost k fungující antikoncepci a osvěta. Za rok 1943 žádná čísla neexistují, protože nebyl potrat legální.
V sedmdesátých letech také došlo k propadu průměrného věku matky při narození prvního dítěte. Zatímco v předešlých desetiletích se věk prvorodiček stabilně pohyboval průměrně okolo 24 až 25 let, socialismus nekladl na materiální zajištění rodiny takový důraz. V osmdesátých letech se průměrný věk prvorodiček dokonce snížil až na 22,3 roků, a to i při rekordní potratovosti, kdy se počty živě narozených dětí téměř rovnaly celkovému počtu potratů za rok. Podíl věkové skupiny 0–14 let ve společnosti se v sedmdesátých letech pohyboval mezi 21-23 %. Naproti tomu podíl osob 65 + činil okolo 12-13 %.
V 50. letech se rychle zvyšoval průměrný věk dožití mužů z 62,3 na 67,4 roku a u žen z 67 na 72,7 roku žen. V roce 1956 bylo například Česko 13. nejlepší zemí celého světa. V průběhu 60. let se růst průměrného věku střídavě pohyboval mezi 66 a 68 lety u mužů a kolem 73 let u žen. Obrázek č. 3 Mezi hlavní činitele této stagnace počítáme zhoršování životního prostředí na území celé republiky, neekologické hospodaření firem i vytváření nezdravého způsobu života s důrazem na stres, obezitu z nevhodného stravování, kouření a alkohol, dále zaostávání technické úrovně zdravotní péče. V důsledku vysoké úmrtnosti některých složek populace (zejména mužů ve věku 40–70 let) a nepříznivého zdravotního stavu obyvatelstva začala naděje dožití značně zaostávat za vyspělými západními zeměmi.
Naděje dožití našeho obyvatelstva byla o 6-8 roků nižší než ve vyspělých západních zemích a tím patřila k nejnižším v Evropě. Podobně na tom byli i další státy patřící k východnímu bloku.
Největší naději dožití ovlivňuje dostupnost zdravotní péče a zejména vzdělání. Právě to nejvíce rozděluje obyvatelstvo České republiky. Čím vyšší vzdělání, tím vyšší šance na dožití. Úroveň vzdělanosti obyvatelstva se v sedmdesátých letech postupně zvyšovala jednak tím, jak stále zvyšující se podíl mladých lidí získával středoškolské a vysokoškolské vzdělání, jednak vymíráním generací s podstatně nižším vzděláním. Se snižujícím se věkem vzrůstala úroveň vzdělání zvláště u žen.
Vzdělání | Muži 1970 | Muži 1980 | Ženy 1970 | Ženy 1980 |
Základní | 21,3 | 17,1 | 43,8 | 30,3 |
Střední odborné | 3,5 | 1,4 | 6,8 | 5,5 |
Učňovské | 44,1 | 51,4 | 13,9 | 28,3 |
Úplné střední | 22,4 | 19,4 | 27,7 | 28,1 |
Vysokoškolské | 8 | 10 | 7,1 | 7,2 |
Čas pádí, čas letí, a je to zvláštní svět. A tak i Husákovy děti, dospěly ne do Kristových let, ale už do Abrahamových let. V příštím díle se podíváme, jak se společnost postavila k čím dál všednější realitě normalizačních časů a jak se postavily Husákovy děti ke svému rodičovství.
Zdroje:
- Disertační práce ZANIKLÉ OSÍDLENÍ PO ROCE 1945 JAKO ARCHEOLOGICKÝ PRAMEN Mgr. Lukáš Funk, DiS
- https://is.muni.cz/th/22975/ff_d/disertacni_prace.pdf
- Blíže: JECH, Karel: Soumrak selského stavu 1945 -1960
- ČESKOSLOVENSKÉ dějiny v datech…, s. 4 72; Srov. též KUČERA, Jaroslav:
- Odsunové ztráty sudetoněmeckého obyvatelstva, Praha 1992; STANĚK, Tomáš:
- Odsun Němců z Československa…, s. 234 -236
- K problematice neodsunutých Němců: STANĚK, Tomáš: Německá menšina v českých zemích 1948 -1989, Praha 1993
- SRB, Vladimír – ANDERLE, Alois: Populační, ekonomický a národnostní vývoj pohraničních okresů ČSR od roku 1930 do roku 2010, Praha 1989, s. 7 -8.
- SLEZÁK, Lubomír: Zemědělské osídlování pohraničí…, s. 184.
- KAPLAN, Karel: Československo v poválečné Evropě, Praha 2004
- VANĚK, Pavel: Konstituování pohraničních území v letech 1948 -1951…, s. 332.
- https://www.czso.cz/csu/czso/ceskoslovenske-scitani-lidu-1950
- ČAPKA, František: K úloze armády v počáteční fázi osidlování…, s. 6
- https://is.muni.cz/th/zrn0b/diplomka.pdf
- ČESKÁ REPUBLIKA V HISTORICKO-DEMOGRAFICKÉ PERSPEKTIVĚ:
- INTERPRETACE K SOUČASNÉMU VÝVOJI Diplomová práce Masarykova univerzita Ekonomicko-správní fakulta Studijní obor: Regionální rozvoj a správa Bc. Michaela Culková 2011
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Interrupce
- https://hnutiprozivot.cz/clanky/2732-jak-vznikalo-v-ceskoslovensku-pravo-na-potrat
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Rodi%C4%8Dovsk%C3%A1_dovolen%C3%A1
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Tot%C3%A1ln%C3%AD_nasazen%C3%AD
- https://www.vhu.cz/exhibit/totalne-nasazeni-cesi-rok-1944/
- https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C4%8D%C3%ADt%C3%A1n%C3%AD_lidu_1930_v_%C4%8Ceskoslovensku
- https://is.muni.cz/el/1456/jaro2015/BPR_DEMO/um/54832088/
- https://www.fronta.cz/dotaz/uzavreni-vysokych-skol
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Tot%C3%A1ln%C3%AD_nasazen%C3%AD
- https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/snatky-a-rozvody
- https://www.czso.cz/csu/czso/demograficky_obraz_zemi_koruny_ceske_za_prvni_svetove_valky_v_publikaci_csu
- http://www.infostat.sk/vdc/pdf/slov1918.pdf
- Sborník prací Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity, řada společenských věd, roč. 27, 2013, č. 2 ČEŠI NA SLOVENSKU V LETECH 1919–1939. POZNÁMKY K JEJICH PŘÍCHODU A ODCHODU
- https://ct24.ceskatelevize.cz/nazory/2904644-den-kdy-se-stalin-s-hitlerem-dohodli-na-rozparcelovani-stredni-a-vychodni-evropy
- https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/1043656-jidlo-za-protektoratu-nahrazky-i-tajne-zabijacky
- https://www.czso.cz/csu/stoletistatistiky/category/cr-v-cislech?page=2
- https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/pred-55-lety-zpusobila-antikoncepcni-pilulka-sexualni-revoluci.A150510_173037_ln-zajimavosti_ELE
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Rodi%C4%8Dovsk%C3%A1_dovolen%C3%A1
- https://is.muni.cz/th/z3ey5/Hrazdirova_DP_bez_prilohy.pdf
- https://www.czso.cz/csu/vykazy/vykazy-sber-dat
- https://www.ceskovdatech.cz/clanek/38-ne-vsechno-se-paruje-aneb-o-rozvodech-v-cesku/