Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Doprava a Infrastruktura

  Kamiony straší obce

  Starostové se obávají dopadů nákladní dopravy

  Nouzový stav a omezení dopravy pouze odsunul problém, který řeší mnozí starostové. Jedná se průjezdy obcí kamiony kvůli zpoplatnění některých silnic první třídy a nedostatečnému počtu obchvatů. Vedení řady obcí tvrdí, že například obchvaty by ani nemusely mít, pokud by platil zákaz vjezdu kamionů, které ničí kanalizace, chodníky, místní silnice a ohrožují chodce.

  Například Jihočeský kraj tlačí na Ministerstvo dopravy, aby uzákonilo plošný zákaz vjezdu kamionů na silnice II. a III. třídy, které jsou v majetku kraje a obcí. To, že zpoplatnění silnic I. tříd dopadlo hlavně na tento kraj, který jich má v zemi nejvíc, připomněla hejtmanka Ivana Stráská. „Po zpoplatnění státních silnic bylo nákladních aut na silnicích nižších tříd víc. Stát jednoduše vytlačil těžkou dopravu na komunikace krajů a obcí,“ upozorňuje jindřichohradecký starosta Stanislav Mrvka a člen Svazu měst a obcí ČR (SMO ČR). Právě SMO ČR vyvolal už loni jednání s Ministerstvem dopravy o zákazu tranzitní dopravy nákladních aut na silnicích krajů a obcí. Zatím bez výsledku.

  Obavy z nárůstu kamionové dopravy avizují i další kraje, jedná se například o města a obce ležící na silnici první třídy číslo 2 ve středních Čechách, a to po zpoplatnění silnice první třídy číslo 12, která vede z Prahy do Kolína. Silnice I/2 vedoucí z Prahy do Kutné Hory zůstala nezpoplatněná, starostové tak mají strach, že ji kamiony začnou využívat místo silnice číslo 12, vedou totiž paralelně. Obavy mají také v Přešticích, kde se kvůli narovnanému úseku zvýší přitažlivost pro nákladní dopravu od Plzně přes Přeštice na Nepomuk. Přeštický starosta Karel Naxera chce společně s Nepomukem dosáhnout zákazu tranzitní dopravy po silnici mezi oběma městy.

  Již loni starostové upozorňovali na to, že kamiony nemají kde čekat, hrozí, že budou stát ve městech a obcích nebo na jejich krajích. Dopravci budou totiž muset zajistit dodržování povinných přestávek řidičů nákladních automobilů. Počítá s tím novela zákona i silniční dopravě. Řidič kamionu musí přerušit jízdu po čtyřech a půl hodinách, a to minimálně na 45 minut.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze