Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Doprava a Infrastruktura

  Kolovratník se Správou železnic po kritice couvají od plánů na konzervaci

  Nechat zakonzervovat málo využívanou trať by mělo být podstatně těžší, než si ještě před několika týdny plánovali poslanec ANO 2011 Martin Kolovratník a Správa železnic společně s ministerstvem dopravy.

  Kolovratník na svých stránkách oznámil, že podá nový pozměňovací návrh týkající se konzervace dráhy. Podle původního návrhu mohla Správa železnic konzervovat trať v případě, že počet vlaků za rok nepřekročí 1500. Nově už Kolovratník mluví jen o třech stovkách za rok. Stalo se tak poté, co původní návrh silně kritizovala Asociace krajů, Svaz měst a obcí i řada poslancových kolegů z hnutí ANO 2011.
  „Pokud by jejich počet (vlaků za rok, pozn. red.) klesl pod tři sta, pak by Správa železnic mohla začít uvažovat o zakonzervování takovéto tratě,“ napsal Kolovratník. Během několika měsíců Kolovratník už potřetí změnil názor na to, jaký je minimální počet vlaků pro udržení trati v provozuschopném stavu. V březnu železničním odborářům sdělil, že plánuje snížení limitu na tisíc vlaků ročně. Do uzávěrky textu v pátek večer návrh dosud do parlamentního systému pozměňovacích návrhů k zákonu o dráhách nepodal. Jak k původnímu plánu na tisíc vlaků ročně, tak ani na 300 vlaků.

  Správa železnic se snížením limitu souhlasí

  Mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová uvedla, že snížení limitu s nimi Kolovratník konzultoval. S mírnější hranicí Správa železnic souhlasí. Kolovratník je členem správní rady Správy železnic. Správa železnic už dříve označila možnost konzervace dráhy za ochranu tratí. Původní návrh Kolovratník předložil bez jakékoliv konzultace s kraji nebo obcemi, kterých by se plány na konzervaci dotkly. V materiálu chybí jakákoliv přesná kalkulace nákladů na údržbu a provoz nedostatečně využitých tratí, Správa železnic změnila během několika dní data o tom, kolik tyto tratě stojí.  Neproběhlo ani žádné hodnocení dopadů této změny.
  Plán počítal s tím, že by šlo z trati snést koleje, ale zachovat samotné drážní těleso. Na něm by podle představ mohla vyrůst například cyklostezka. To ale vyžaduje současně změnu územního plánu. Novinkou by měla být i možnost zapojení obcí do rozhodování o konzervaci. „Abychom tak posílili ochranu obcí, umožníme jim získat postavení účastníka řízení týkající se konzervace tratí,“ uvedl Kolovratník.
  Kolovratníkův plán kopíruje dřívější pozměňovací návrh pirátského poslance Ondřeje Polanského. Ten předložil dvě verze: jedna rušící zcela možnost konzervace dráhy, druhá stanovující limit 300 vlaků ročně. „Věřím, že kolega Kolovratník to myslel dobře, ale kdyby byl návrh finančně prokalkulován dopředu a ministerstvo jej protáhlo standardním meziresortním kolečkem, asi by nedošlo k tomu, že minimální počet osobních vlaků bude během pár týdnů postupně klesat až na aktuálních 300,“ řekl Polanský.
  Zdroj: Portál Zdopravy.cz
  * Foto z uzavřené lokální trati Kralovice – Mladotice

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze