Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a Infrastruktura

Ročenka Knihovny Zlínského kraje

Ročenka Knihovny Zlínského kraje, kterou každoročně vydává Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně, přináší přehled o činnosti 389 veřejných knihoven, které působily v roce 2021 ve Zlínském kraji.

„Rok 2021 byl již druhým rokem ovlivněn pandemií Covid 19 a knihovny byly v prvním čtvrtletí roku uzavřené. Od ledna fungovala výdejní okénka. I v následujících měsících byly v knihovnách omezeny některé prezenční služby a akce pro veřejnost. Návštěvníci knihoven byli po jejich opětovném otevření opatrní a většinou dodržovali hygienické pokyny. Některé knihovny provozovaly rozvážkovou či donáškovou službu, o kterou byl v tomto období velký zájem,“ shrnula fungování knihoven během roku poznamenaného pandemií Jana Tomancová, vedoucí Útvaru regionálních služeb knihovnám Zlínského kraje.

Celkový počet uživatelů knihoven, kteří byli v roce 2021 registrováni a zaplatili registrační poplatek, byl ve Zlínském kraji 71 884. Oproti roku 2020 je to pokles o 8 138 uživatelů, což kopíruje jak celosvětový trend posledních let, tak je logickým důsledkem pandemie, nucených uzavírek a omezení provozu knihoven. „Pokles nastal i u fyzických návštěv knihoven, kterých se uskutečnilo 2 275 418 (pokles o 4%). Naopak přibylo návštěvníků kulturních a vzdělávacích akcí (celkem 109 764), což představuje nárůst o 15 %. Dále vzrostly návštěvy webových stránek a realizované výpůjčky,“ sdělila Tomancová.

„Zlínský kraj každoročně podporuje prostřednictvím programu regionálních funkcí činnost veřejných knihoven finanční dotací, která umožňuje poskytování odborných a vzdělávacích služeb knihovnám a poskytování dlouhodobých výpůjček souborů knih. Pomáhá tak provozovatelům knihoven v obcích a městech, jejichž role pro zajištění dostupnosti knihovnických a informačních služeb pro všechny obyvatele je zásadní,“ uvedla Zuzana Fišerová, radní Zlínského kraje pro oblast školství a kultury.

Koncem prvního pololetí začaly opět navštěvovat knihovny skupiny dětí ze škol a v průběhu roku se začaly pomalu v rámci všech omezení uskutečňovat akce pro veřejnost. Stále větší význam dostaly online služby větších knihoven: eVýpůjčky, elektronické informační zdroje se vzdáleným přístupem, digitální knihovny se vzdáleně přístupnými díly nedostupnými na trhu (DNNT), online registrace či předregistrace, online platby a elektronická komunikace s uživateli. Knihovníci ve velké míře využívali videokonferenční nástroje a webináře. A tento typ vzdělávání nabízeli i uživatelům knihoven.

„Skvělou zprávou je, že knihovny Zlínského kraje byly úspěšné na celostátní úrovni. Na třetím místě v soutěži SKIP pod záštitou Svazu měst a obcí ČR o nejlepší městskou knihovnu roku se umístila Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti. Dětské oddělení Městské knihovny v Rožnově pod Radhoštěm knihovny bylo oceněno prvním místem v celorepublikové soutěži SKIP Kamarádka knihovna – o nejlepší dětskou knihovnu,“ prohlásila Jana Tomancová.

„Rok 2021 byl po mnoha stránkách skutečně náročný. Složitou situaci by nebylo možnézvládnout bez trvalé a spolehlivé podpory zřizovatelů a provozovatelů knihoven ve Zlínském kraji, za kterou jim patří zasloužený dík. A především mé uznání směřujevšem knihovnicím, knihovníkům a metodičkám za zajištění knihovnických, vzdělávacích a kulturních služeb důležitých pro obyvatele a návštěvníky Zlínského kraje i všem čtenářům a návštěvníkům za jejich přízeň i v nelehké době s mnoha omezeními,“ dodal ředitel Krajské knihovny Františka Bartoše ve Zlíně Jan Kaňka.

Publikace Knihovny Zlínského kraje 2021 je k dispozici v KKFBZ a v elektronické formě na bit.ly/knihovnyzk21.

Foto a zdroj: Klub Novinářů Zlín

Nejčtenější kategorie
Chytré město
420
Energetika
465
IT
325
Dotace a Finance
1291
Odpady
237

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze