Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a Infrastruktura

 Seznamte se s nástupcem RegioSharku

Náměstek hejtmana Michal Kortyš se v pátek 10. února společně se zástupci dalších krajů zúčastnil ve Velimi představení nové motorové jednotky společnosti PESA Bydgoszcz pro regionální dopravu. Nástupce dobře známého RegioSharku bude jezdit i v Pardubickém kraji, podle odhadů by se první cestující mohli novými vozy svézt ještě v letošním roce. Zavedení jednotek do provozu bude postupné, oficiální název soupravy výrobce společně s Českými drahami představí v březnu.

Pardubický kraj má objednaných sedm jednotek, které chceme nasadit na trase č. 238 v úseku Pardubice – Havlíčkův Brod. Jedná se o zakázku v hodnotě 665 milionů korun. Uvedení do provozu záleží na tom, kdy výrobce splní všechny povinnosti a jednotky projdou patřičnými zkouškami, které se budou provádět ve Zkušebním centru Výzkumného Ústavu Železničního ve Velimi. Bohužel došlo vinou covidu-19 a ruské agrese na Ukrajině ke zpoždění dodávek dílů. Podle odhadů by k získání potřebných povolení mohlo dojít na podzim letošního roku, pak vozy začneme postupně nasazovat na zmíněnou trať,“ uvedl k představení motorové jednotky PESA DMU 120 – řada 847 náměstek Kortyš.

Souprava určená pro České dráhy bude jezdit provozní rychlostí 120 kilometrů za hodinu, přičemž maximální konstrukční rychlost činí 160 kilometrů za hodinu. Jednotka nezávislé trakce je určena pro osobní regionální i meziregionální dopravu a má kapacitu 110 sedících cestujících v první i druhé třídě. Je částečně nízkopodlažní a určena pro přepravu kočárků a jízdních kol. Součástí výbavy je klimatizace, topení, univerzální vakuové WC, vnitřní i vnější LED osvětlení, infopanely, WiFi, kamerové systém a zařízení pro sčítání cestujících.

O pohon se starají dva 400 kW motory Rolls Royce Solutions splňující emisní limity EU 5. Lze je také provozovat na hydrogenačně upravený rostlinný olej (HVO), jeho užitím lze dle výrobce sníží emise skleníkových plynů o 70 až 90 procent. „Jelikož trať, na které chceme jednotky nasadit, není elektrifikovaná, rozhodli jsme se využít osvědčených motorů. Do budoucna samozřejmě zvažujeme pohon na vodík, ale nejprve chceme mít více zkušeností se zavedením této technologie v České republice. Ale i tento dieselový pohon splňuje všechny normy a využití HVO nabízí ještě další snížení ekologické zátěže z provozu,“ vysvětluje Kortyš.

Rušení nevyužívaných místních železničních tratí

V pátek 10. února se v Kutné Hoře také uskutečnilo jednání náměstků pro dopravu ze všech krajů České republiky. Jedním z probíraných témat bylo pozastavení provozu na nevyužívaných místních železničních trasách. „Správa železnic se tímto tématem intenzivně zabývá, protože podle odhadů může na každé trase na údržbě ušetřit až pět milionů korun, tyto finance by šlo použít na investice jinde. Odborná komise navrhuje řešit trasy, kde ročně projede méně než 12 dopravních vlaků nebo 300 souprav regionální dopravy za rok. K tématu se budou ještě vyjadřovat starostové, u kterých se dají očekávat pochopitelné námitky k tomuto kroku,“ dodal Michal Kortyš.

Foto a zdroj: Pardubický kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
440
Energetika
498
IT
365
Dotace a Finance
1353
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze