Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a Infrastruktura

Stát bude poprvé po šesti letech vybírat dopravce pro rychlíky v otevřené soutěži

Přes jedenáct let plánuje ministerstvo dopravy otevřené soutěže na linky dálkové dopravy, vypsalo za tu dobu jen dvě, ani jednu nedokončilo. V září nebo říjnu po sérii takzvaných rozstřelů, kdy narychlo vybíralo dopravce s ojetými vozidly, chystá třetí pokus. Vypíše soutěž na patnáctiletou smlouvu na provoz rychlíků linky R9 z Prahy do Brna přes Havlíčkův Brod.
Na trase jezdí České dráhy, cestující na této trase čeká jízda většinou staršími vozy bez zásadní modernizace. Vítěz soutěže má začít jezdit až od prosince 2024. Bude tak mít dostatek času na nákup nových vlaků pro tuto trasu. I to je zásadní rozdíl proti výběru takzvanými rozstřely, kdy měli dopravci na přípravu zahájení provozu často jen několik měsíců.
Na jaře by měla být vypsána další soutěž: provoz linky Ex6 z Prahy do Mnichova a Chebu. Ministerstvo na její přípravě spolupracuje s bavorským objednatelem dopravy BEG. „Probíhají pravidelná jednání s bavorskou stranou, řeší se technické požadavky i právní zakotvení vztahu mezi MD a BEG. Obě strany by byly rády, aby byla soutěž vypsána již na jaře, jakmile uplyne jednoroční lhůta od zveřejnění základní informace v Úředním věstníku EU,“ dodal Jemelka.
Zdroj: Portál Zdopravy.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze