Exzastupitel Ungerman obětoval hokej a přišel na zastupitelstvo s výzvou
Město Český Krumlov zapsané v UNESCU v posledních letech trápí silný odliv obyvatel a hledá cesty, jak z toho ven. Pro bývalého zastupitele města Jana Ungermana, který zde žije přes 60 let, je téma nedostatku bydlení ve městě naprosto zásadní, proto přišel na zastupitelstvo, konané minulý květnový čtvrtek, kde se projednával projekt novém městské čtvrti. Jak se redakci webu promestaobce.cz později svěřil, nevadilo mu ani, že přišel o čtvrtfinálový hokejový zápas s Německem.
Zastupitelstvo města Český Krumlov projednávalo územní studii Kasárna Vyšný – Nový Dvůr, která by se v podstatě měla stát novou městskou čtvrtí. Zástupce projektového týmu architekt Martin Krupauer před zastupiteli i přítomnými občany města představil detailní studii projektu, který by se měl stát novou nadějí pro zastavení odlivu obyvatel. Ten podstatně snižuje městu příjmy z rozpočtového určení daní (RUD) a atraktivitu pro zájemce obydlení.
Krupauer v úvodu vystoupení popsal stávající situaci ve městě z urbanistického hlediska. Podle něj se dnes centrum vzdálilo od občanů, posílily významem subčtvrti a nastal odliv obyvatel, protože nejsou možnosti, jak bydlet v Českém Krumlově. Projekt Nový dvůr se podle architekta svým měřítkem úkolu vymyká velikosti města a jedná se vlastně o novou městskou čtvrť. „Komplex počítá s 24 ha, 6 ha zastavitelné půdy, 13 ha souvislé čisté zeleně, s necelým hektarem vodních ploch a až s 1200 bytů pro 3500 obyvatel,“ uvedl Krupauer. Tolik by jich v RUD podle něj zajistilo příjmy pro město cca 20 mil.
Jak padlo na zastupitelstvu v rozpravě, nejsou dosud vyřešeny zásadní otázky. Kolik bytů připadne městu, jaké jiné objekty zde město bude chtít mít, chybí dořešení infrastruktury, co zaplatí developer, co město a co občan. Zásadní bude ale dořešení formy bydlení.
Místostarosta Josef Hermann na jednání uvedl, že zájem developerů o projekt je a připustil možnosti kolektivního, vlastnického i družstevního bydlení. Přičemž posledně zmíněná forma, tedy družstevní, ale jen s účastí města, je podle bývalého zastupitele Jana Ungermana, který se přihlásil do debaty, jediná možná. V ostatních případech podle něj nemusí být nájemník zároveň občanem města, takže hrozí zneužití bytů na spekulaci a na krátkodobé turistické pronájmy, čímž by se příliv obyvatel a zisky z RUD pro Český Krumlov omezily. Své poznatky shrnul bývalý zastupitel v dopise zaslaném zastupitelům již v listopadu 2021 a místostarosta Hermann jej nechal přiložit k dokumentaci.
Co jste splnili?
Ungerman ve svém vystoupení kritizoval koalici jednak za liknavost, ale také za neplnění programového prohlášení Rady města v otázce bydlení obecně. „V prohlášení máte, že město v tomto volebním období zahájí přípravu na výstavbu nových nájemních bytů, přípravu vybudování městského domova pro seniory, a že zvýší nabídku bydlení. Další bod cituji: „chceme dosáhnout jednak vytvořením příležitosti pro výstavbu rodinných a bytových domů v režii developerů a soukromých vlastníků a jednak vlastní výstavbou, které zaměříme na cenově dostupné nájemní bydlení pro rodiny s dětmi a seniory.“ Počítáte s tím i v Novém Dvoře? V jakém stavu se to nachází?“ ptal se vedení města. „Těžko se mi to říká, ale přišli jsme o 150 milionů korun a rok a půl času kvůli pandemii,“ uvedl v reakci místostarosta Hermann. Stávající vedení Českého Krumlova počítá s tím, že až na jaře 2023, tedy po podzimních volbách, se může schválit nový územní plán a dají se uzavírat smlouvy s investory a dohadovat s nimi detaily.
Čas plyne a lidé odcházejí
Ungerman se nechtěl smířit s prostým faktem postupných jednání a pokračoval ve svém emotivním projevu. „Celá řada lidí kolem mě odchází, nemají kde bydlet. Soustřeďme se na ně, odešly jich stovky. Ne budovy, ale lidé tvoří město, Krumlovák není sprosté slovo, je to člověk, který tu žije, bydlí, řeší svoje problémy. Jsem občan a patriot, 60 let Krumlovák. Chci, aby se zastavil exodus Krumlováků z tohoto města. Neříkám, že to je vina této koalice, nicméně tato koalice je tu v mírných obměnách od roku 2010, pojďme to řešit podle slibu zastupitele v zájmu občanů,“ uvedl ve svém vystoupení a pokračoval v řeči. „Nechci se nikoho dotknout, ale kdyby v letech 1990 až 2002 starosta Vondrouš a místostarosta Princ přistupovali k otázce nakládání s majetkem města podobně, tak by dnes v rozvojovém fondu Českého Krumlova nebyly ty domy, které tam dnes jsou. Index kvality života z roku 2018 ukazuje, že v Českém Krumlově klesl z 38. na 115 místo. Dostupnost bydlení je přitom zásadní hledisko,“ uzavřel Ungerman.
Příští zasedání zastupitelstva je na pořadu v červnu a situaci v otázce bydlení bude naše redakce sledovat.
Zdroj: redakce promestaobce.cz
FOTO: www.krumlovservis.cz