Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Brownfieldy, nová šance na změnu

Image

Nový rok přináší obcím nové možnosti, jak naložit s pozemky se starou stavební zátěží, tzv. brownfieldy.

Státní fond podpory investic zveřejnil 1. února výzvu k podávání žádostí o dotace na revitalizaci těchto území, které jsou financované z Nástroje pro oživení a odolnost. Nový program s rozpočtem 2,8 miliardy korun se jmenuje NPO brownfieldy (NPO = Národní plán obnovy) a byl otevřen na základě nařízení vlády č. 2/2023 Sb.

Stejně jako předcházející program SFPI na revitalizaci brownfieldů je i tento nový zaměřen na jejich nehospodářské využití. Program NPO brownfieldy nabízí dvě varianty dotací, a to podle velikosti plánovaného projektu a jeho využití. Přitom nezáleží na tom, jaký je celkový rozpočet vašeho projektu, ale jak velkou dotaci chcete využít a co s brownfieldem „máte za lubem“. Rozdíl je také v tom, že o dotaci na velké projekty může požádat nejen územní samosprávný celek, ale také jakákoliv právnická osoba.

Dotace pro malé projekty

Výše dotace na malé projekty je stanovena v rozmezí od 3 do 30 milionů korun. Využít lze na úpravu nebo nástavbu stavby, která je součástí území se starou stavební zátěží, určené pro vzdělávání, výchovu nebo sport, kulturu, společenské účely, sociální služby nebo péči o rodinu, potřeby složky integrovaného záchranného systému nebo ochranu obyvatelstva, pro plnění úkolů v rámci veřejné správy nebo zdravotní služby.

Další možností, jak naložit s územím se starou stavební zátěží, je odstranění stavby na brownfieldu a vybudování přírodního úložiště uhlíku.

Dotace pro velké projekty

Velké projekty mohou být dotovány částkou v rozmezí 30–500 milionů Kč. Peníze lze využít na úpravu nebo nástavbu stavby, která je součástí brownfieldu, nebo na její odstranění a výstavbu nové budovy určené stejně jako u malých projektů pro vzdělávání, výchovu nebo sport, kulturu, společenské účely, sociální služby nebo péči o rodinu, potřeby složky integrovaného záchranného systému nebo ochranu obyvatelstva, pro plnění úkolů v rámci veřejné správy nebo zdravotní služby.

V obou případech, tj. u malých i velkých projektů, týkajících se úpravy nebo nástavby stavby musí být nejméně 90 % dotace vynaloženo na splnění požadavku na energetickou náročnost budovy podle zákona o hospodaření energií.

Zhotovitelé stavebních prací, služeb a dodávek v rámci přípravy a realizace akce mají povinnost uplatňovat zásadu DNSH (Do Not Significant Harm) neboli „významně nepoškozovat“. Pravidla jsou blíže specifikována ve výzvě k podání žádosti o dotaci.

Porobnosti najdete na www.sfpi.cz.

Marie Lukáčová, SFPI

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze