Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  Brownfieldy, nová šance na změnu

  Image

  Nový rok přináší obcím nové možnosti, jak naložit s pozemky se starou stavební zátěží, tzv. brownfieldy.

  Státní fond podpory investic zveřejnil 1. února výzvu k podávání žádostí o dotace na revitalizaci těchto území, které jsou financované z Nástroje pro oživení a odolnost. Nový program s rozpočtem 2,8 miliardy korun se jmenuje NPO brownfieldy (NPO = Národní plán obnovy) a byl otevřen na základě nařízení vlády č. 2/2023 Sb.

  Stejně jako předcházející program SFPI na revitalizaci brownfieldů je i tento nový zaměřen na jejich nehospodářské využití. Program NPO brownfieldy nabízí dvě varianty dotací, a to podle velikosti plánovaného projektu a jeho využití. Přitom nezáleží na tom, jaký je celkový rozpočet vašeho projektu, ale jak velkou dotaci chcete využít a co s brownfieldem „máte za lubem“. Rozdíl je také v tom, že o dotaci na velké projekty může požádat nejen územní samosprávný celek, ale také jakákoliv právnická osoba.

  Dotace pro malé projekty

  Výše dotace na malé projekty je stanovena v rozmezí od 3 do 30 milionů korun. Využít lze na úpravu nebo nástavbu stavby, která je součástí území se starou stavební zátěží, určené pro vzdělávání, výchovu nebo sport, kulturu, společenské účely, sociální služby nebo péči o rodinu, potřeby složky integrovaného záchranného systému nebo ochranu obyvatelstva, pro plnění úkolů v rámci veřejné správy nebo zdravotní služby.

  Další možností, jak naložit s územím se starou stavební zátěží, je odstranění stavby na brownfieldu a vybudování přírodního úložiště uhlíku.

  Dotace pro velké projekty

  Velké projekty mohou být dotovány částkou v rozmezí 30–500 milionů Kč. Peníze lze využít na úpravu nebo nástavbu stavby, která je součástí brownfieldu, nebo na její odstranění a výstavbu nové budovy určené stejně jako u malých projektů pro vzdělávání, výchovu nebo sport, kulturu, společenské účely, sociální služby nebo péči o rodinu, potřeby složky integrovaného záchranného systému nebo ochranu obyvatelstva, pro plnění úkolů v rámci veřejné správy nebo zdravotní služby.

  V obou případech, tj. u malých i velkých projektů, týkajících se úpravy nebo nástavby stavby musí být nejméně 90 % dotace vynaloženo na splnění požadavku na energetickou náročnost budovy podle zákona o hospodaření energií.

  Zhotovitelé stavebních prací, služeb a dodávek v rámci přípravy a realizace akce mají povinnost uplatňovat zásadu DNSH (Do Not Significant Harm) neboli „významně nepoškozovat“. Pravidla jsou blíže specifikována ve výzvě k podání žádosti o dotaci.

  Porobnosti najdete na www.sfpi.cz.

  Marie Lukáčová, SFPI

  Štítky
  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1180
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze