Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  Češi jsou zvyklí na nesystémová opatření. Nové vládě dá zabrat, aby je o svém rozpočtu přesvědčila

  Jednou z největších výzev nové české vlády bude post-pandemický návrat k rozpočtově odpovědné politice. Pouze škrtat a přerozdělovat ale nestačí, ruku v ruce s tím by měla přijít i změna ve veřejném financování a daňová optimalizace.

  Koronavirová krize pokračuje a s ní také mimořádné náklady pro rozpočty států. Konkrétně v Evropské unii dál platí dočasné uvolnění tzv. fiskálních pravidel, a vlády tak mohou více utrácet a podporovat podnikatele i další zasažené sektory svých ekonomik. Je však jasné, že dříve či později se strážci národních pokladen musí vrátit k rozpočtově odpovědné politice. To platí samozřejmě i pro Českou republiku, která v návrhu rozpočtu na příští rok i kvůli pandemii počítá s několikasetmiliardovým schodkem.

  Dopad pandemie na zdejší ekonomiku je možné do jisté míry ilustrovat na vývoji deficitu veřejných financí. Zatímco v období let 2003–2007 byl deficit 3 % HDP a v „pokrizovém“ období 2008–2012 pak 3,6 %, mezi lety 2013 a 2017 se situace v Česku viditelně zlepšovala – deficit dosáhl na hodnotu 0,4 % HDP. V roce 2018 měly české veřejné finance dokonce přebytek (0,9 %), to samé platilo pro rok 2019 (0,3 %).

  Pak ale v roce 2020 přišla pandemie a s ní strmý propad. Za uplynulý rok Česko hospodařilo se schodkem ve výši 5,6 % HDP, prognózy na letošní rok hovoří o hodnotě 7,2 %.

  Celý článek zde.

  Zdroj: Portál EUractiv

  Štítky
  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  379
  IT
  253
  Dotace a Finance
  1121
  Odpady
  202

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze