Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Chytré městoDotace a Finance

    Česká a norská síť Zdravých měst budou sdílet inspirace a spolupracovat při zapojování občanů

    Na počátku dubna zahájila Národní síť Zdravých měst České republiky nový projekt, který navazuje na mnohaletou zkušenost práce s veřejností. Tentokrát ve spolupráci se zahraničním partnerem – sítí Zdravých měst v Norsku, ale i několika českými městy budou vzájemně sdílet zkušenosti jak na zapojování veřejnosti a komunikaci s občany, co se daří či nedaří. Aktivity jsou otevřené všem zájemcům z řad měst a obcí, a to do jara 2024.

    Projekt s názvem „PART-NET – PARTicipace a NETworking“ potrvá od dubna 2022 do jarních měsíců roku 2024. Jeho cílem je pomoci městům, obcím a regionům vyzkoušet či zavést nové participativní metody, hledat inovativní způsoby, jak oslovit dosud nezapojené a obecně podpořit místní úřady, aby uměly lépe komunikovat se svými občany.

    Partnery projektu jsou norská síť Zdravých měst Sunne Kommuner, Zdravá města ChrudimLitoměřice, Prachatice a Valašské Meziříčí, ale i Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem. Tato města i zmíněné dobrovolnické centrum byli zvoleni právě proto, že velmi dobře umí nebo naopak mají zájem aktivněji pracovat s vybranými skupinami obyvatel, ať to jsou mladí v případě Litoměřic, ženy v Chrudimi, senioři ve Valašském Meziříčí či zdravotně znevýhodnění v Prachaticích. V Ústí mají zase řadu ukázek, jak pracovat s cílovou skupinou sociálně vyloučených. Rolí norského partnera je sdílet to, co se v oblasti participace, tedy zapojování veřejnosti, daří v Norsku, ale současně se inspirovat od českých Zdravých měst a jejich sítě obecně.

    Po celé dva roky bude probíhat řada participativních akcí – fór, kulatých stolů a dalších plánovacích setkání v konkrétních městech. Již nyní máme několik akcí za sebou a řada z nich se chystá. Využity budou například pocitové mapy, ale věříme, že i nové norské inspirace v této oblasti. Vybrané úřady budou proškoleny v zapojování veřejnosti, politici i úředníci se budou moci účastnit řady vzdělávacích kurzů a seminářů. Aktivity jsou otevřené obcím a městům z celého Česka, zejména pak osvětové akce, semináře, webináře a konference, které se po dobu trvání projektu plánují. Osvědčené praxe z českého i norského prostředí budou rovněž k dispozici všem na webu DobraPraxe.cz.

    „Jsme rádi, že můžeme i díky těmto finančním zdrojům zhodnotit své dlouholeté zkušenosti v plánování s lidmi a zejména praxi našich měst. Do spolupráce s norským protějškem ale vkládáme i mnohé naděje. Věřím, že se budeme moci inspirovat novými, nevyzkoušenými postupy, jak s veřejností pracovat, jak ji zapojit a po popravdě i občany trošku znovu aktivizovat. Covidová doba změnila řadu již zaběhnutých věcí v této oblasti a města se s tím musí umět vypořádat a s novou situací pracovat. Zrovna nyní před komunálními volbami je téma spolupráce a umění komunikace s veřejností dosti zásadní – jak umět sdělit své plány a aktivity, jak ale také komunikovat, co z různých důvodů uskutečnit nelze, jak vyslechnout očekávání, ale umět je také naplnit i při ztížených podmínkách … to je nelehký úkol, který před místními politiky – ať už stávajícími nebo novými bude ležet. Věřím, že nejen tento projekt, ale sdílení inspirací mezi městy obecně tomuto velmi napomůže“, doplňuje Jitka Boušková z Národní sítě Zdravých měst ČR.

    Pro další informace a účast na projektu sledujte www.zdravamesta.cz/part-net nebo pište na nszm@nszm.cz.

    Projekt s názvem „PART-NET – PARTicipace a NETworking“ je financován finančními mechanismy Islandu, Lichtenštejnska a Norska prostřednictvím fondů EHP 2014-2021. Projekt probíhá v rámci programu Řádná správa, jejímž zprostředkovatelem je Ministerstvo financí ČR a jenž se zaměřuje mimo jiné na zlepšení efektivnosti a transparentnosti státní správy v České republice a na systém veřejné správy a kvalitu poskytovaných veřejných služeb.

    Zdroj: NSZM ČR

    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    412
    Energetika
    442
    IT
    308
    Dotace a Finance
    1261
    Odpady
    229

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze