Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDotace a Finance

Česká a norská síť Zdravých měst budou sdílet inspirace a spolupracovat při zapojování občanů

Na počátku dubna zahájila Národní síť Zdravých měst České republiky nový projekt, který navazuje na mnohaletou zkušenost práce s veřejností. Tentokrát ve spolupráci se zahraničním partnerem – sítí Zdravých měst v Norsku, ale i několika českými městy budou vzájemně sdílet zkušenosti jak na zapojování veřejnosti a komunikaci s občany, co se daří či nedaří. Aktivity jsou otevřené všem zájemcům z řad měst a obcí, a to do jara 2024.

Projekt s názvem „PART-NET – PARTicipace a NETworking“ potrvá od dubna 2022 do jarních měsíců roku 2024. Jeho cílem je pomoci městům, obcím a regionům vyzkoušet či zavést nové participativní metody, hledat inovativní způsoby, jak oslovit dosud nezapojené a obecně podpořit místní úřady, aby uměly lépe komunikovat se svými občany.

Partnery projektu jsou norská síť Zdravých měst Sunne Kommuner, Zdravá města ChrudimLitoměřice, Prachatice a Valašské Meziříčí, ale i Dobrovolnické centrum Ústí nad Labem. Tato města i zmíněné dobrovolnické centrum byli zvoleni právě proto, že velmi dobře umí nebo naopak mají zájem aktivněji pracovat s vybranými skupinami obyvatel, ať to jsou mladí v případě Litoměřic, ženy v Chrudimi, senioři ve Valašském Meziříčí či zdravotně znevýhodnění v Prachaticích. V Ústí mají zase řadu ukázek, jak pracovat s cílovou skupinou sociálně vyloučených. Rolí norského partnera je sdílet to, co se v oblasti participace, tedy zapojování veřejnosti, daří v Norsku, ale současně se inspirovat od českých Zdravých měst a jejich sítě obecně.

Po celé dva roky bude probíhat řada participativních akcí – fór, kulatých stolů a dalších plánovacích setkání v konkrétních městech. Již nyní máme několik akcí za sebou a řada z nich se chystá. Využity budou například pocitové mapy, ale věříme, že i nové norské inspirace v této oblasti. Vybrané úřady budou proškoleny v zapojování veřejnosti, politici i úředníci se budou moci účastnit řady vzdělávacích kurzů a seminářů. Aktivity jsou otevřené obcím a městům z celého Česka, zejména pak osvětové akce, semináře, webináře a konference, které se po dobu trvání projektu plánují. Osvědčené praxe z českého i norského prostředí budou rovněž k dispozici všem na webu DobraPraxe.cz.

„Jsme rádi, že můžeme i díky těmto finančním zdrojům zhodnotit své dlouholeté zkušenosti v plánování s lidmi a zejména praxi našich měst. Do spolupráce s norským protějškem ale vkládáme i mnohé naděje. Věřím, že se budeme moci inspirovat novými, nevyzkoušenými postupy, jak s veřejností pracovat, jak ji zapojit a po popravdě i občany trošku znovu aktivizovat. Covidová doba změnila řadu již zaběhnutých věcí v této oblasti a města se s tím musí umět vypořádat a s novou situací pracovat. Zrovna nyní před komunálními volbami je téma spolupráce a umění komunikace s veřejností dosti zásadní – jak umět sdělit své plány a aktivity, jak ale také komunikovat, co z různých důvodů uskutečnit nelze, jak vyslechnout očekávání, ale umět je také naplnit i při ztížených podmínkách … to je nelehký úkol, který před místními politiky – ať už stávajícími nebo novými bude ležet. Věřím, že nejen tento projekt, ale sdílení inspirací mezi městy obecně tomuto velmi napomůže“, doplňuje Jitka Boušková z Národní sítě Zdravých měst ČR.

Pro další informace a účast na projektu sledujte www.zdravamesta.cz/part-net nebo pište na nszm@nszm.cz.

Projekt s názvem „PART-NET – PARTicipace a NETworking“ je financován finančními mechanismy Islandu, Lichtenštejnska a Norska prostřednictvím fondů EHP 2014-2021. Projekt probíhá v rámci programu Řádná správa, jejímž zprostředkovatelem je Ministerstvo financí ČR a jenž se zaměřuje mimo jiné na zlepšení efektivnosti a transparentnosti státní správy v České republice a na systém veřejné správy a kvalitu poskytovaných veřejných služeb.

Zdroj: NSZM ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze