Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Chomutov stále vykupuje byty v osobním vlastnictví

Začátkem roku zahájilo město Chomutov druhé kolo výkupu bytů v osobním vlastnictví. Díky dotačním prostředkům město v roce 2019 vykoupilo 14 bytových jednotek, a to převážně v lokalitách zatížených negativními jevy obchodu s chudobou. V letošním roce mělo město k dispozici přes 6 milionů korun prostřednictvím Integrované územní investice Ústecko-chomutovské aglomerace a dvě třetiny peněz se vyčerpaly během prvních dvou měsíců tohoto roku. „Jelikož má město Chomutov k dispozici ještě téměř třetinu připravených dotačních prostředku, chtěla bych vyzvat obyvatele města Chomutova k nabídce prodeje bytů. Celá akce bude ukončena v červnu letošního roku, tudíž k možnosti nabídnout byt městu, zbývají tři měsíce,“ upřesnila vedoucí Centra komunitního plánování Jana Hronová.
Nyní má město vyhotovené znalecké posudky pro 4 bytové jednotky o velikostech 2+1 a 3+1, které se nachází v ulicích Dřínovská, Borová a Jirkovská za celkovou částku 3 100 000 korun. Pátá, bytová jednotka, u které se čeká na vyhotovení znaleckého posudku má předběžnou hodnotu cca 800 000 korun. Obyvatelé Chomutova tak mají ještě možnost nabídnout své bytové jednotky k prodeji. „V současné chvíli můžeme ještě dočerpat částku ve výši cca 2 500 000 korun. Ke schválení výkupu prvních bytových jednotek dojde na zastupitelstvu města v dubnu a v červnu tohoto roku,“ řekl náměstek primátora pro rozvoj a investice David Dinda.
Město může vykoupit pouze byty v osobním vlastnictví, které jsou ihned obyvatelné. Součástí prodávané bytové jednotky tedy musí být základní vybavení bytu jako je kuchyňská linka s varnou deskou a troubou, toaleta, sprcha nebo vana, umyvadlo. Nemovitost nesmí být zatížena žádným dluhem a může se nacházet v jakékoliv části města s výjimkou sídliště Kamenná a okolí Okresního soudu (v těchto lokalitách není možné podle dotačních pravidel výkup uskutečnit). Kupní cena za nemovitost bude stanovena dle obvyklé kupní ceny v místě a čase prodeje, nejvýše však za cenu znaleckého posudku.
Vykoupené byty, podpořené z Integrovaného regionálního operačního programu, přejdou do správy města a budou nabídnuty novým nájemníkům. Ti musí především dodržovat řádnou úhradu nájemného a další pravidla stanovená nájemní smlouvou. „I nadále se primárně chceme zaměřovat na matky samoživitelky, seniory a mladistvé, kteří opustili dětský domov,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast Milan Märc.
Chomutov chce postupným výkupem bytů získat pod kontrolu větší část bytového fondu v oblastech zatížených spekulanty s nemovitostmi a částečně tak vrátit ztracený komfort bydlení dlouholetým vlastníkům a nájemníkům.
Zdroj: Město Chomutov

Nejčtenější kategorie
Chytré město
438
Energetika
496
IT
363
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

Další článek
Starostovy starosti
Image