Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaDotace a Finance

Dalších 17 miliard do železnice nebo podpora elektromobilů v Národním plánu obnovy v dopravě

Celkem 22 miliard korun má jít do konce roku 2023 z Národního plánu obnovy do dopravní infastruktury. Dalších téměř 7 miliard korun bude investováno přes ministerstvo průmyslu a obchodu do budování dobíjecích stanic nebo podpory nákupu bezemisních vozidel. Stát poprvé zveřejnil návrh Národního plánu obnovy, ve kterém Evropská unie v Česku rozdělí přes 170 miliard korun.
Rozsáhlý, více než čtyřsetstránkový materiál plný úřednických a běžnému čtenáři často obtížně srozumitelných vět má redakce k dispozici. Ke stažení je zde. Z materiálu vyplývá, že do dopravy půjde nakonec méně peněz, než kolik ještě v únoru sliboval duální ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček. Namísto původních 36 miliard projde resortem dopravy 22 miliard korun v kapitole Udržitelná a bezpečná doprava. Ještě před pár týdny ministerstvo dopravy mluvilo o krácení v řádu jednotek miliard korun. Návrh Národního plánu obnovy bude schvalovat vláda.
V materiálu zatím nejsou přesné akce, které z něj budou financovány v oblasti dopravy, jen rozdělení do jednotlivých oblastí. Vítězem je jednoznačně železnice, do které zamíří nejméně 18 miliard korun. Téměř třetina všech zdrojů do dopravní infrastruktury má jít do elektrizace tuzemské železnice a konverze na střídavý proud. „Elektrizace železnic je nejvýznamnějším prvkem elektromobility, neboť v případě použití střídavého systému 25 kV se dosahuje energetická účinnost dopravy až na úroveň 95 % (v případě spalovacího motoru se jedná jen kolem 30 %, v případě cyklu elektrolýza – palivový článek – baterie 40 %), neboť systému umožňuje rovněž rekuperaci brzdné energie,“ uvádí se v materiálu. Ministerstvo dopravy počítá s tím, že část peněz vloží do projektů, které už běží. Oproti původním plánům z materiálu vypadla podpora nákupu kolejových vozidel.
Více informací zde.
Zdroj: Portál Zdopravy.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze