Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDotace a FinanceIT

Deklarace EU má podpořit digitalizaci měst

U příležitosti setkání generálních ředitelů pro urbánní záležitosti podepsal místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš deklaraci iniciativy Život v EU o podpoře digitalizace evropských měst. Vrcholné setkání se uskutečnilo v minulých dnech v Praze v rámci českého předsednictví v Radě EU.

„Tato deklarace podpoří pozitivní rozvoj našich měst a komunit směrem k inovativnější a udržitelné budoucnosti. Využívání společně dohodnutých digitálních řešení mezi regiony, městy a obcemi pomůže překlenout digitální propast a snížit nerovnosti ve prospěch silnější územní soudržnosti. Chceme, aby města více využívala nové technologie, aby efektivně spolupracovala a zaměřovala se na své občany. Věřím, že se dnešní jednání i podepsaná deklarace překlopí do konkrétních projektů a změn u nás i v Evropě, zkvalitní život lidem a pomůže zmenšit rozdíly mezi regiony,” řekl ministr Ivan Bartoš.

Ze strany Evropské komise podepsal Prohlášení o spojení sil na podporu udržitelné digitální transformace ve městech a obcích v EU Eddy Hartog z Generálního ředitelství pro komunikační sítě a Smart technologie.

Evropa včetně České republiky čelí mnohým výzvám. Ať už se jedná o energetickou krizi a její dopady, sociální nerovnosti, demografické změny, klimatické výzvy, digitální revoluci nebo rapidní technologický rozvoj. Tyto komplexní jevy je třeba řešit inovativním způsobem na všech politických úrovních, zejména na úrovni lokální. Právě města se totiž zdají být hnací silou udržitelného rozvoje v Evropě. Řešení těchto složitých výzev vyžaduje integrovaný, místně orientovaný a participativní přístup.

Ministr Ivan Bartoš ve svém vystoupení také zdůraznil, že je nutné zároveň efektivně reagovat na současné krize a poptávku měst po řešení energetických problémů, čehož lze podle něj nejlépe dosáhnout podporou komunitních energetických řešení.

Jednání vrchních ředitelů odpovědných za urbánní záležitosti (DGUM) je hlavním orgánem s přímou účastí zástupců členských států EU zodpovědných za agendu urbánního rozvoje. Jednotlivá DGUM se konají na pravidelné půlroční bázi shodné se systémem rotujících předsednictví v Radě EU.

Foto a zdroj: MMR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
491
IT
354
Dotace a Finance
1342
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze