Dva sedmimístné nízkoemisní automobily uzpůsobené pro přepravu imobilních osob získá poskytovatel sociálních služeb Domov Na Hrádku, který je příspěvkovou organizací kraje. Zařízení poskytuje celkem 3 sociální služby, a to domov pro osoby se zdravotním postižením, domov pro seniory a chráněné bydlení. O schválení projektového záměru rozhodli na svém jednání krajští radní.
Domov Na Hrádku uspěl v dotačním programu IROP „Chráníme přírodu, i když cestujeme“, ve kterém si požádal o nákup dvou automobilů kombi plug-in hybrid. „Přeprava klientů je důležitou součástí služeb našich sociálních zařízení. Pracovníci Domova Na Hrádku pečují o osoby se zdravotním postižením, seniory a v neposlední řadě se starají rovněž o osoby s mentálním či kombinovaným postižením. Nové automobily přinesou jak větší komfort klientům domova, tak i usnadnění práce jejich zaměstnancům,“ uvádí radní pro oblast sociální Martin Hrabánek. Celková hodnota nákupu je stanovená na necelé 3 miliony korun, dotace IROP pak činí 2,7 milionu. „Nákup dvou automobilů uzpůsobených pro imobilní osoby realizujeme prostřednictvím podlimitní veřejné zakázky ve zjednodušeném řízení. Akce je spolufinancována z Integrovaného regionálního operačního programu v rámci výzvy: Sociální infrastruktura se zvýšenou energetickou účinností. Tato dotace by měla pokrýt 90 % celkových výdajů, 10 % pak bude pokryto z prostředků Středočeského kraje,“ upřesňuje radní pro oblast investic, majetku a veřejných zakázek Libor Lesák. Kraj počítá s financováním akce v letech 2022 – 2023.
Domov Na Hrádku poskytuje 3 sociální služby, domov pro seniory, domov pro osoby se zdravotním postižením a chráněné bydlení pro dospělé osoby s mentálním či kombinovaným postižením, jejichž situace vyžaduje pomoc nebo podporu druhé osoby. Středočeský kraj zřizuje v sociální oblasti 59 příspěvkových organizací. V rámci těchto organizací je možné využít pobytovou, terénní či ambulantní formu sociální služby. Pobytové služby jsou spojené s ubytováním v zařízeních sociálních služeb – domovy pro seniory, domovy se zvláštním režimem, odlehčovací služby, týdenní stacionáře, domovy pro osoby se zdravotním postižením, chráněné bydlení, azylový dům, terapeutická komunita, intervenční centrum, zařízení následné péče. Terénní služby jsou poskytovány osobám v jejich přirozeném sociálním prostředí – pečovatelská služba, podpora samostatného bydlení. Ambulantní služby jsou ty, za kterými osoba dochází a jejichž součástí není ubytování – denní stacionář, odborné sociální poradenství, sociálně aktivizační služby pro seniory a osoby se zdravotním postižením, sociálně terapeutické dílny, sociální rehabilitace.
Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Středočeský kraj