Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaDotace a FinanceŽivotní prostředí

Do česka přichází unikátní služba k dobíjení elektromobilů

Na český elektromobilový trh vstupuje nová platforma Smart Fuel Pass od společnosti Ultima Payments. Jedná se o mobilní aplikaci, která propojuje unikátní platební systém s nabíjecími stanicemi a zároveň poskytuje uživatelům aktuální informace o stavu dobíjení a vzdálený přístup k nabíječkám. Platforma tak přivádí komplexní řešení pro řidiče elektromobilů i samotné provozovatele dobíjecích stanic.

Nabíjení elektromobilů funguje na většině českých dobíjecích stanic na principu RFID karet, kterými se musí řidiči autorizovat a až poté mohou vůz nabíjet. Složitý je i samotný systém plateb, jenž probíhá přes fakturu. Modernějších dobíjecí stanice pak již fungují přes mobilní aplikace, které umožňují platby kartou přes platební bránu. Nová platforma Smart Fuel Pass, kterou na trh přinesla slovenská společnost Ultima Payments, ale funguje na novém inovativním principu, a přináší tak na trh elektromobility unikátní řešení. 

„Naše společnost je licencovaná Národní bankou Slovenska, díky čemuž můžeme klientům zřizovat vlastní bankovní účty a poskytovat tak skutečně bezpečné platební řešení, a to v jakékoliv zemi Evropské unie. Samotná aplikace Smart Fuel Pass funguje tak, že si zákazníci založí účet a nabijí si ho předem penězi, které se jim po každém použití nabíječky strhávají. Platebním prostředkem se tak stává mobilní telefon, jenž je zároveň i platebním terminálem,“ komentuje Ladislav Lopatka, CEO společnosti Ultima Payments.

Řidiči si jen nainstalují aplikaci do mobilu a propojí se skrze ni s konkrétní elektro nabíječkou. Přes aplikaci pak mohou nejen platit, ale také nabíječku kompletně ovládat. „Uživatelé vidí například jak postupuje nabíjení elektromobilu, míru spotřebované energie nebo třeba mohou na dálku nabíjení zcela zastavit. Platforma má v sobě nahranou také mapu, díky které má zákazník přehled o aktuální dostupnosti nabíječek,“ doplňuje Lopatka a dodává, že přínosem platformy pro samotné provozovatele stanic i ty, kteří o jejím pořízení teprve uvažují je, že si online založí smlouvu, vytvoří místa na mapě a svépomocí připojí vlastní nabíječky za vlastní tarif.

Trh elektromobility do budoucna poroste

Partnerem nové platformy se stal největší poskytovatel platebních služeb a technologií na světě – společnost Global Payments. Ta do systému implementovala platební bránu, přes kterou probíhá dobíjení peněz na účet. „Partnerství se společností Ultima Payments je pro nás příležitostí, jak vstoupit do nového segmentu, který má nejen v Česku, ale také v celé Evropě velký potenciál. Evropská unie plánuje do budoucna masivní nárůst elektro nabíječek, a to zejména kvůli plánu Fit for 55, který mimo jiné zakazuje prodej nových automobilů se spalovacími motory po roce 2035,“ říká ekonom společnosti Global Payments Ondřej Stříbrský.

Elektromobilita se v Česku těší stále větší oblibě. Podle dat portálu Čistá doprava bylo v tuzemsku k 30. červnu letošního roku registrováno 12 183 osobních bateriových elektrických vozidel. Oproti minulému roku se tak jejich počet jen za prvních 6 měsíců zvýšil o 27 %. Veřejných dobíjecích bodů je u nás podle stejného portálu 1 841, a to na celkem 944 dobíjecích stanicích. Nejčastěji se jedná o nabíječky ze sítě ČEZ, které pokrývají více než 40 % trhu. To by se ale v budoucnu mohlo změnit a významné zastoupení by mohla pokrýt právě i nová platforma Smart Fuel Pass. „V Česku jsme v létě spustili první pilotní projekty, a to konkrétně v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Už nyní ale vidíme, že je o platformu i službu velký zájem, a to jak stran provozovatelů nabíjecích stanic, tak i samotných řidičů. V blízké době tak plánujeme rozšíření i do dalších českých měst,“ doplňuje Lopatka.

Na Slovensku platforma pokrývá již 35 % trhu

První nabíjecí místo bylo v ostrém režimu na Slovensku spuštěno teprve v červnu letošního roku. Zájem o platební řešení ale významně roste a do konce října bude do systému připojeno přibližně pět set nabíjecích míst. „V současné době pokrýváme 35 procent nabíjecích stanic na Slovensku, což představuje největší síť nabíječek na trhu. Do budoucna pak kromě projektů v České republice plánujeme expanzi také do Maďarska, kde aktuálně připravujeme přibližně sto nových nabíječek,“ doplňuje závěrem Ladislav Lopatka.

O Global Payments

Největší poskytovatel platebních služeb a technologií na světě. Působí ve 100 zemích světa, má 24 tisíc zaměstnanců a 3,5 milionu klientů. Ročně zpracuje přes 50 miliard transakcí. Zaměřuje se hlavně na drobnější obchodníky a podnikatele. Zajišťuje, aby u nich zákazníci mohli platit kartou. Prodejnu vybaví terminály na přijímání hotovostních i bezhotovostních plateb. E-shopům poskytuje platební bránu, přes kterou mohou zákazníci pohodlně zaplatit, klidně i z mobilu.

O Ultima Payments

Ultima Payments je akciová společnost se sídlem v Bratislavě, Slovensko. Byla založena 4 zakladateli s dlouholetými zkušenostmi a doménovou znalostí v oblasti financí, digitálních a elektronických plateb, bankovnictví a softwarového vývoje. Společnost je držitelem licence platební instituce od Národní banky Slovenska. Tato licence opravňuje provádět platební operace, včetně převodu finančních prostředků z platebního účtu nebo na platební účet vedený společností a vydávání platebního nástroje v rámci celé EU. Během své relativně krátké existence společnost připravila několik úspěšných inovací v oblasti digitálních plateb a má předschválený projekt v rámci programu EU Horizont Europe na téma „Digitální platby v řešeních Smart City a Green-Deal souvisejících projektech”.

Foto: Smart Fuel Pass
Zdroj: Feed It

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze