Téměř dokončena je unikátní stavba východního ambitu a kaplí barokního poutního areálu Mariánská Týnice na severním Plzeňsku. Kostel Zvěstování Panně Marii s bývalým cisterciáckým probošstvím jsou národní kulturní památkou.
V areálu probíhají drobné dokončovací práce. Nový ambit byl postaven podle původních plánů Jana Blažeje Santiniho, který ho před zhruba 300 lety nedokončil. Stavba byla financována prostřednictvím evropského programu IROP a Plzeňského kraje, celková částka činila 60 milionů korun. Raritou budou nové fresky, které vypadají jako barokní, ale postavy na nich mají obličeje lidí, kteří se o památku zasloužili.
Bývalé cisterciácké poutní místo, kam patří kostel, patrová budova proboštství a ambity s freskami, byly postaveny v letech 1711 až 1768. Od zrušení kláštera v roce 1784 se pro areál nenašlo využití a chátral. Po zřícení kupole kostela v roce 1920 začala ještě za první republiky snaha o její záchranu, úsilí ale přerušila válka a pak totalita. Na opravu kupole se dostalo až po pádu komunistického režimu. Od roku 1993 do zahájení stavby východního ambitu bylo do obnovy barokního skvostu investováno 40 milionů Kč. Mariánská Týnice byla vyhlášena národní kulturní památkou v roce 2018.
Se slavnostním otevřením pro veřejnost se počítá 5. června, pokud nebude trvat pandemie koronaviru.
Původní zpráva PROMO