Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Dostavba ambitu v Mariánské Týnici

Téměř dokončena je unikátní stavba východního ambitu a kaplí barokního poutního areálu Mariánská Týnice na severním Plzeňsku. Kostel Zvěstování Panně Marii s bývalým cisterciáckým probošstvím jsou národní kulturní památkou.
V areálu probíhají drobné dokončovací práce. Nový ambit byl postaven podle původních plánů Jana Blažeje Santiniho, který ho před zhruba 300 lety nedokončil. Stavba byla financována prostřednictvím evropského programu IROP a Plzeňského kraje, celková částka činila 60 milionů korun. Raritou budou nové fresky, které vypadají jako barokní, ale postavy na nich mají obličeje lidí, kteří se o památku zasloužili.
Bývalé cisterciácké poutní místo, kam patří kostel, patrová budova proboštství a ambity s freskami, byly postaveny v letech 1711 až 1768. Od zrušení kláštera v roce 1784 se pro areál nenašlo využití a chátral. Po zřícení kupole kostela v roce 1920 začala ještě za první republiky snaha o její záchranu, úsilí ale přerušila válka a pak totalita. Na opravu kupole se dostalo až po pádu komunistického režimu. Od roku 1993 do zahájení stavby východního ambitu bylo do obnovy barokního skvostu investováno 40 milionů Kč. Mariánská Týnice byla vyhlášena národní kulturní památkou v roce 2018.
Se slavnostním otevřením pro veřejnost se počítá 5. června, pokud nebude trvat pandemie koronaviru.
Původní zpráva PROMO

Nejčtenější kategorie
Chytré město
440
Energetika
497
IT
364
Dotace a Finance
1352
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze

Další článek
Starostovy starosti
Image