Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Dotace v regionech

Kraje se snaží finančně pomoci s rekonstrukcemi a podpořit kulturu

Olomoucký kraj Celkem 100 milionů korun pošle Olomoucký kraj do obcí ve svém regionu, aby podpořil projekty budování a obnovy sportovních zařízení. Rozhodlo o tom Zastupitelstvo Olomouckého kraje s cílem zlepšit podmínky pro využití volného času. Původně měl kraj na tyto účely vyčleněno 85 milionů korun. O dotace byl ale takový zájem, že zastupitelstvo schválilo zvýšení této částky. V pěti případech doputují dotace do okresu Jeseník, v jednom případě přímo do Jeseníku. K dalším místům, kde krajské peníze pomohou ke zlepšení stavu sportovních zařízení, patří Mikulovice, Lipová-lázně, Zlaté Hory a Bernartice.

Liberecký kraj

Poskytnutí individuálních dotací ve výši 6 milionů korun na podporu památek v regionu schválila na svém zasedání Rada Libereckého kraje. Peníze poputují na opravu bývalé sušárny chmele v Dubé, zámek ve Stvolínkách, kaple Božího hrobu v Liberci nebo Beranův hostinec v Trávníčku. Osmi sty tisíci korun kraj přispěje k obnově bývalé sušárny chmele v Dubé, která se dočká oprav fasády a zastřešení kruhové věže, a k rekonstrukci památkově chráněné silnice v Bořejově s čedičovým dlážděním z 19. století. „Máme velký zájem na tom, aby byli tito svědkové historie v dobrém stavu, ať už z úcty k mistrovství jejich stavitelů a uchování jejich odkazu, nebo proto, že chceme, aby bylo území kraje přitažlivé pro jeho návštěvníky,“ říká Květa Vinklátová, radní pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Zlínský kraj

Zlínský kraj přidělí dotace na výměnu kotlů pěti stovkám žadatelů, kteří vloni neuspěli se svou žádostí. Kraj na poskytnutí takzvaných kotlíkových dotací obdržel od státu další finanční prostředky. „Ze Státního fondu životního prostředí jsme na kotlíkové dotace obdrželi dalších 63 milionů korun, což je dobrá zpráva pro ty, na které se vloni nedostalo, a jejichž žádost byla umístěna do takzvaného zásobníku projektů,” uvedl krajský radní Jan

Pijáček. Při loňské podzimní třetí vlně dotací na výměnu kotlů přijal kraj 2 807 žádostí o poskytnutí dotace v listinné podobě, kraj měl k dispozici necelých 160 milionů korun a dotaci získalo 1 427 žadatelů. Dotace jsou určeny na výměnu starých, nevyhovujících kotlů na pevná paliva za nové, nízkoemisní zdroje tepla v rodinných domech na území Zlínského kraje.

Karlovarský kraj

Téměř 30 milionů korun bude letos rozděleno mezi žadatele v Programu obnovy venkova. Peníze obce využijí na opravy a údržbu venkovské zástavby a občanské vybavenosti, rekonstrukci a výstavbu místních komunikací, provoz venkovských prodejen, činnost manažerů mikroregionů a místních akčních skupin a na projekty související s úspěšnou nominací hornického regionu Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO. Karlovarský kraj obdržel celkem 173 žádostí o poskytnutí dotace v celkové výši přesahující 50 milionů korun. Část z nich ale musela být kvůli převisu pokrácena. „Karlovarský kraj podporuje zejména menší obce, které nedosáhnou na dotace z národních a evropských programů, ale výraznou měrou přispívají k rozvoji venkova,“ uvedl radní pro oblast regionálního rozvoje, projektového řízení a informatiky Josef Janů.

Jihočeský kraj

Jihočeský kraj chce finančně podpořit Český Krumlov, a to i v souvislosti s registrací v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pro rok 2020. Peníze mají putovat na opravu a údržbu majetku města, který se nachází v městské památkové rezervaci, v městské památkové zóně nebo je kulturní památkou zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek v České republice. Konkrétně se jedná o spolufinancování výměny oken v Mateřské škole Plešivec, opravu šindelové střechy na lávce Rechle přes Vltavu, rekonstrukci části objektu na náměstí Svornosti a opravu mostu ve Staré Dobrkovici.

Jihomoravský kraj

Česku hrozí další suchý rok. Dostatek kvalitní pitné vody pro obyvatele obcí pomůže zajistit 870 milionů z národního programu Životní prostředí. Ministr Richard Brabec schválil nově podporu 67 dotačním projektům. Převážná část peněz míří do malých obcí, které se pustí do výstavby vodovodů, přivaděčů a úpraven. Mezi úspěšné žadatele patří jihomoravské Kojátky, které jsou na výstavbu vodovodu připraveny více než deset let. Výstavba vodovodu je finančně náročná akce, kterou obec není schopna sama z rozpočtu realizovat. Získanou dotací od Státního fondu životního prostředí ČR se zaplatí poměrná část, další výdaje budou hrazeny z našetřených úspor obce a zbytek bude muset být dofinancován úvěrem z banky.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze