Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Hejtman pardubického kraje jednal v Texasu o obchodních příležitostech

Americký stát Texas patří mezi deset nejvyspělejších ekonomik světa a skýtá tak velké možnosti pro investory a společnosti z České republiky. O možnosti prohlubování spolupráce s českými firmami jednal ve středu v Austinu s texaským státním tajemníkem Johnem B. Scottem hejtman Martin Netolický. Ten se také seznámil s fungováním Technologického institutu v Austinu, který by se mohl stát v mnoha ohledech inspirací pro fungování nejen Pardubického podnikatelského inkubátoru.

„Pokud by byl Texas samostatným státem, tak by se jednalo o devátou největší ekonomiku světa. To je samozřejmě velká výzva pro naše investory a společnosti obecně. Jsme proto připraveni na základě komunikace s texaským státním tajemníkem, což je de facto nejvyšší úředník a osoba dosazená do funkce guvernérem Texasu, zprostředkovat kontakty s firmami nejen v rámci Pardubického kraje. Ostatně i CzechTrade podle informací honorárního konzula Briana Vanicka plánuje v Texasu vytvořit svoji pobočku, což je samozřejmě důležitý předpoklad pro úspěch našich společností,“ řekl hejtman Martin Netolický.

Spolupráce Texasu s Českou republikou byla a je intenzivní v mnoha ohledech, a to včetně spolupráce Národní gardy s Armádou České republiky, která byla zahájena krátce po vzniku samostatné České republiky. „Z historického pohledu je velmi zajímavé, že vzhledem k silné české imigraci do Texasu byla první texaská ústava psána kromě angličtiny, španělštiny a němčiny také v českém jazyce. Ještě v 70. letech 20. století byla čeština třetím nejzastoupenějším jazykem v Texasu a například Texaská univerzita vyučuje češtinu nepřetržitě od roku 1916. Ostatně v celém státě je přes milion lidí s českými kořeny,“ uvedl hejtman.

Ten v Austinu, hlavním městě Texasu, navštívil také Technologický institut, který funguje pod Texaskou univerzitou a byl založen v roce 1989, což z něj dělá nejdéle fungující technologický inkubátor v celých Spojených státech amerických. „Austin se stal po Silicon Valley dalším velkým americkým technologickým centrem. Velké společnosti jako Tesla, Apple, Dell nebo Facebook zde mají svá velká vývojová centra. Při Texaské univerzitě funguje technologický inkubátor, který by se svým fungováním mohl stát vzorem pro inkubátory v České republice, a to včetně Pardubického podnikatelského inkubátoru. Následování zkušeností mnohem rozvinutějších inkubátorů by nás mohlo posunout v příštích letech velmi kupředu. I na příkladu Austinu vidíme, že je velmi důležitá aktivní role univerzity, která vstupuje do procesu svými vědeckými kapacitami a zázemím,“ řekl hejtman, který v Texasu doprovází studenty Konzervatoře Pardubice, kteří ve středu večer vystoupili před potomky krajanů v Seaton Star Hall nedaleko města Temple. Hlavním cílem studentů je pak 55. ročník Národního Polka Festivalu ve městě Ennis. 

Foto: Pardubický kraj
Zdroj: Pardubický kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze