Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDotace a FinanceIT

Jihomoravský kraj podpoří projekt inteligentních vesnic

Digitální pokrytí venkovské oblasti a zajištění všeobecného přístupu k veřejným službám zejména seniorům – to jsou hlavní cíle připravovaného projektu INTELLAGES Mendelovy univerzity. Univerzita bude teď na podzim žádat o evropské dotace. Podpora ze strany Jihomoravského kraje by měla napomoci k vyššímu hodnocení projektové přihlášky a zejména k posílení regionální konkurenceschopnosti Jihomoravského kraje.

Pokud univerzita v žádosti o dotace uspěje, začne záměr realizovat v příštím roce. S 9 partnery z Evropské unie a jedním z Izraele vytvoří pilotní projekt u minimálně 2 jihomoravských vesnic. Navzdory významnému pokroku z posledních let má v současnosti pouze 60 % venkovských domácností v EU přístup k vysokorychlostnímu internetu ve srovnání s celkovým průměrem EU 86 %. Digitální vyloučení venkovských komunit na jedné straně přispívá k prodlužování již tak značné vzdálenosti k základním službám. Tento stav představuje další výzvy pro současný model ekonomického rozvoje nebo životní úroveň na venkově.

Projekt INTELLAGES vychází z výsledků modelu inteligentního rozvoje venkova úspěšně aplikovaného ve Španělsku. Bude řešit tři problémy: digitální vyloučení, přístup k základním službám a chybějící model hospodářského rozvoje, který by zaručoval zaměstnanost. Během tří let se bude projekt zabývat identifikací příležitostí, výzev a úspěšných zkušeností chytrých vesnic v Evropě ve vzájemně propojených oblastech, jako je místní environmentální situace, zemědělská produktivita, celoživotní vzdělávání, kvalita života nezávislá na věku a měkká turistika. Projekt přinese pilotní provoz pro rozvoj inteligentního a udržitelného rozvoje venkovských oblastí a vytvoření sítě inovací ve venkovském prostoru.

„Jihomoravský kraj se může po celou dobu účastnit workshopů a konzultací k této problematice, sledovat aktuální informace z průběhu řešení projektu včetně aplikace a výstupů pilotního projektu na území jižní Moravy, kde bude jedna z pěti pilotních částí realizována. Máme velký zájem o výsledky projektu, na jejich základě pak budeme uvažovat o případné finanční podpoře,“ okomentoval náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Jan Zámečník.

Foto: ARC 2020
Zdroj: Jihomoravský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze