Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Kraj vybere dodavatele 170 nových ekologických autobus

​Celkem 800 milionů korun by měly stát nové moderní autobusy na stlačený zemní plyn (CNG), které pro veřejnou dopravu na území regionu zakoupí Karlovarský kraj. Z toho 600 milionů získal z EU prostřednictvím Integrovaného regionálního operačního programu. Rada kraje schválila vypsání výběrového řízení na dodavatele autobusů, které by měly začít sloužit cestujícím od ledna 2023.
Autobusy jsou určeny pro linky, na nichž kraj hradí dopravní obslužnost. „Půjde celkem o 170 autobusů na CNG, 100 bude menších do 8,5 metru délky, 69 větších o délce 11 metrů. Ekologické autobusy jednak tolik nezatíží životní prostředí, dále uspoří náklady na provoz, protože plyn je podstatně levnější než nafta. Hlavními kritérii výběrového řízení na dodavatele autobusů je 70 procent cena a po 15 procentech spotřeba v případě menších i větších vozidel,“ vysvětlil náměstek hejtmana Jan Bureš.
V příštím roce uspořádá Karlovarský kraj také výběrové řízení na provozovatele autobusů. „Kraj jsme rozdělili na 4 oblasti. Soutěžit se budou dopravci pro Karlovarsko, Sokolovsko a Chebsko, čtvrtou oblast, tedy Bochovsko, Žluticko a Toužimsko zadáme malým místním regionálním dopravcům napřímo, jak to umožňuje evropská legislativa,“ doplnil Jan Bureš.
Karlovarský kraj ročně hradí na zajištění dopravní obslužnosti autobusy v regionu  cca 200 milionů korun. Od spuštění nového modelu dopravní obslužnosti od 1. 1. 2023, kdy budou celkové roční náklady dosahovat cca 250 milionů korun ročně, bude mít pořízení moderních autobusů příznivý ekonomický dopad do krajského rozpočtu, protože jen na odpisech kraj ušetří cca 80 milionů korun každý rok po dobu deseti let. Místo 250 milionů korun by tak autobusová doprava mohla stát pouze 170 milionů korun, to vše s novými ekologickými autobusy.
Zdroj: Karlovarský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
398
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze