Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetika

Malé energetické úspory

Tzv. „malé“ energetické úspory jsou sadou opatření, kterou můžeme učinit bez větších investičních nákladů a ušetřit až 20% nákladů za energie. Začít s nimi na Vašich úřadech, v kancelářích či domácnostech můžete bez váhání hned. Některé vyžadují jen otočit kohoutkem, jiné minimální investici. Ale určitě se vyplatí.

Vytápění

Začněme tím nejdůležitějším. Až 80% nákladů na energie může tvořit Vaše soustava vytápění. Při snížení teploty z 22˚ Celsia (český průměr) o pouhý 1˚ Celsia uspoříte zhruba 5% z celkových nákladů na energie! S vytápěním je obecně potřeba nakládat obezřetně. Požadovaných 21 stupňů (na hlavici ventilu je to stupeň č. 3) nastavte v místnostech, které jsou dlouhodobě obývány. Kanceláře, zasedací místnosti, nebo doma třeba kuchyně a obývák. 18 stupňů pak stačí v místnostech s “částečným provozem”, jako jsou chodby, vstupní haly, ale třeba i ložnice. Na schodištích či toaletách není beztak radno se dlouho zdržovat, tam postačí stupňů 15. Nezbytností je samozřejmě zavírat v jednotlivých místnostech dveře.

Osvětlení

Také osvětlení se významnou měrou podílí na účtech za energie. Výměnou žárovek za úsporné LED uspoříte díky mnohem nižšímu příkonu svítidla a tedy nižšímu množství energie, kterou pro provoz potřebuje. Například jedna LED žárovka o příkonu 12W vyjde ročně na 86 Kč. 75W “klasická” žárovka na 354 Kč. Vynásobte si tato čísla počtem žárovek na Vašem úřadě. Mimochodem, průměrný počet žárovek na domácnost ČR je 14.

Spotřebiče

Samostatnou kapitolou jsou spotřebiče. Doporučujeme pořídit tzv. „chytrou zásuvku“. Můžete ji pořídit v řádu stovek korun. Díky ní zjistíte aktuální spotřebu Vašeho spotřebiče v reálném čase. Zapojíte ji prostě mezi zásuvku a spotřebič. Data se Vám zobrazují v mobilu. Díky ní tak nejenže víte, kolik Váš spotřebič konzumuje energie, ale také jak ji konzumuje v čase. Například zjistíte, jaké jsou rozdíly v době, kdy lednička zůstává zavřena (např. při dovolené) a v době, kdy je používána. „Méně hledět do lednice“ může být jedním z malých kroků energetických úspor.

Environment

Ceny energií se pohybují na jejich historickém maximu. Jedná se až o trojnásobek cen, na které jsme bývali zvyklí. Většina z nás se nevyhne situaci, kdy sice letos ušetří energie, ale i tak zaplatí více než loni. Smysl šetřit ale má. Jednak se to naučíme do budoucna (už za rok by se ceny mohly blížit normálu) a jednak šetříme přírodu. Každá nespotřebovaná kWh rovná se 200 gramům emisí CO2, které nebudou vpuštěny do ovzduší.

Foto a zdroj: Obec 2030

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze