Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

MF nastavuje jak počítat výdaje spojené s uprchlickou krizí 

Nová vyhláška Ministerstva financí mění způsob účtování spojené s uprchlickou krizí. Ministerstvo na svém webu zveřejní číselník mimořádných událostí (Pomoc Ukrajině) a upraví metodický postup.

Dne 22. června byla ve Sbírce zákonů zveřejněna Vyhláška č. 160/2022 Sb., kterou se mění vyhláška č. 5/2014 Sb., o způsobu, termínech a rozsahu údajů předkládaných pro hodnocení plnění státního rozpočtu, rozpočtů státních fondů, rozpočtů územních samosprávných celků a rozpočtů dobrovolných svazků obcí, ve znění pozdějších předpisů. V této souvislosti se příjmy a výdaje spojené s pomocí Ukrajině budou od 1. 7. 2022 sledovat prostřednictvím mimořádné události a pro třídění příjmů a výdajů podle odvětví se použije příslušný paragraf, který obsahovou náplní nejlépe odpovídá výdaji nebo příjmu. Z důvodu, aby se mimořádná událost nemusela doplňovat zpětně k již realizovaným výdajům před 1. 7. 2022, tak obce a kraje nesmí mimořádnou událost zpětně uvést u žádného výdaje před 1. 7. 2022. Pak by nebylo možné provést vyčíslení výdajů na pomoc Ukrajině a jejímu obyvatelstvu. K tomuto Ministerstvo financí na svém webu zveřejní číselník mimořádných událostí (Pomoc Ukrajině) a bude upraven metodický postup.

Na paragrafu 6221 – Humanitární zahraniční pomoc přímá budou zatříděny výdaje v souladu s jeho obsahovou náplní: „Zahraniční pomoc poskytovaná z humanitárních důvodů, k překonání důsledků živelních katastrof, válek, nemocí, hladomoru apod. jednotlivým zemím. Zahrnuje i humanitární pomoc poskytovanou na území České republiky zahraničním uprchlíkům během jejich prvního roku (12 měsíců) pobytu včetně zajištění infrastruktury pro jejich pobyt apod.“. V rámci tohoto paragrafu by měly být výdaje na ubytování, provoz KACPU, pohoštění pro uprchlíky a dobrovolníky, DPP v případě, že byl zaměstnanec přijat pouze za tímto účelem atd. Ale již nikoliv výdaje na rozšíření výuky ve školách (příspěvek na provoz), výdaje na posílení bezpečnosti, krizová opatření, výdaje související se začleněním uprchlíků – např. dotace na „zahájení“ podnikání uprchlíků atd.

Vše pak bude sledováno pod mimořádnou událostí, pakliže výdaj byl realizován v důsledku pomoci Ukrajině nebo jejímu obyvatelstvu.

Fotopocitacky-penez.heureka.cz
Zdroj: SMO ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze