Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Moravskoslezský kraj podepsal s Evropskou komisí dotační smlouvu na 10 milionů eur

Tyto peníze kraj využije na zvýšení odolnosti vůči klimatickým změnám. V rámci desetiletého projektu bude kraj přispívat na adaptační plány i konkrétní opatření, jako je využívání dešťové vody, zelené střechy nebo úprava veřejných prostranství ve městech. To vše v rámci projektu LIFE COALA s využitím nejmodernějších technologií a na základě zkušeností nejlepší dostupné praxe.

V posledních desetiletích se klima celosvětově mění. Pokud chceme na planetě a konkrétně i v našem regionu zajistit udržitelné podmínky pro další život, musíme na tyto změny reagovat. Proto jsme se rozhodli zabojovat o evropské peníze z programu LIFE, díky kterým budeme moci financovat projekty zaměřené na adaptaci na dopady změny klimatu. Integrované projekty LIFE ve valné většině předkládají státy. Jsem hrdý, že jsme do toho šli jako kraj a ve složitém dotačním procesu jsme uspěli. Náš projekt IP LIFE for Coal Mining Landscape Adaptation dostal od evropských komisařů zelenou. Stručně řečeno: Moravskoslezský kraj nestrká před změnou klimatu hlavu do písku. Chceme aktivně reagovat, aktivity v našem území plánovat, řídit a pomáhat s jejich realizací. Zlepšování kvality životního prostředí našim občanům je naším dlouhodobým cílem,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák s tím, že česky se projekt jmenuje Integrovaný projekt LIFE pro adaptaci pohornické krajiny. Vysvětlil, že z anglického názvu projektu vzniklo zkrácením označení LIFE COALA.

Celkové náklady projektu LIFE COALA jsou vyčísleny na 410 milionů korun, z Evropy na ně kraj získal 60tiprocentní pokrytí, tedy skoro čtvrt miliardy korun. Projekt LIFE COALA řídí Moravskoslezský kraj ve spolupráci partnery, kterými jsou města Karviná, Havířov a Orlová, krajské agentury MSID, MSIC a MEC, dále Ministerstvo životního prostředí ČR, ale taky Nadace partnerství, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava nebo státní podnik DIAMO. Mezinárodní přesah projektu dodávají Slezské vojvodství a Hornický geologický institut sídlící v polských Katovicích. Do hry ovšem mohou vstoupit i další noví partneři.

Finance z LIFE COALA jsou tedy primárně určeny na financování adaptačních plánů, odborných studií a projektových příprav. Pokryjí také náklady na kvalifikované odborníky a kapacity, částečně i na samotné investiční akce. „Moravskoslezský kraj se zaměří na stovky budov ve svém majetku. Připravíme pro ně plán zlepšování jejich odolnosti vůči změnám klimatu i snižování emisí skleníkových plynů. Na vybraných budovách také zrealizujeme pilotní opatření. Na změny klimatu je ale nutné reagovat nejen ve stavitelství, ale třeba i v zemědělství, v dopravě, cestovním ruchu nebo průmyslu. Všechny tyto oblasti jsou v LIFE COALA zahrnuty, sdělil hejtman kraje Ivo Vondrák.

Zdroj: TZ Moravskoslezský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
366
Dotace a Finance
1357
Odpady
247

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze