Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaDotace a Finance

Na inflaci jako první doplatí obchody v malých obcích

Inflace a rostoucí ceny energií se podepisují i na malých obchodnících. Z obcí tak mizí podniky a prodejny, jejichž provozovatelé nedokážou čelit růstu nákladů. Podle zpravodajství Televizních novin televize Nova, pokud jim nepomohou obce, kraje nebo stát, hrozí, že v nejbližší době bude muset zavřít své provozovny až 15 procent menších obchodů a restaurací.

Podle televizní reportáže rostoucí ceny elektřiny, plynu, potravin a tlak na vyšší mzdy. To vše vede k tomu, že se provozovatelé obecních obchodů dostávají do svízelné situace a některým hrozí, že budou muset své provozovny zavřít.

„V současné době na prodejně platíme 20 tisíc měsíčně za elektřinu, ale počítám, až dokončíme fix, že to bude kolem 50 tisíc, což je poměrně velký nárůst. Nehledě na to, že každým rokem se zvedají mzdy, minimálně 10 procent, takže je to velice složitá záležitost,“ řekl člen družstva ESO Market Josef Štícha.

Náklady rapidně rostou, ale prodeje ne. Některé obchůdky se tak dostávají do výrazných ztrát. „Jediná pomoc jim je opravdu ze strany státu, protože řada těch provozovatelů, kteří jedou tyto prodejny na vesnicích, nemá jinou možnost než zavřít. Nemohou provozovat dlouhodobě ztrátové prodejny,“ přidal se Lukáš Němčík z Asociace českého tradičního obchodu.

V menších obcích zaniklo v posledních letech několik tisíc malých prodejen. Obce se ale snaží prodejny zachovat, aby zvýšily kvalitu života v daném místě. „Obávám se, že pokud nepřijde rychlá vládní pomoc, tak může 10 až 15 procent vesnických obchodů do konce roku skončit,“ okomentoval situaci prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Ministerstvo průmyslu a obchodu se loni snažilo podpořit koloniály v obcích formou dotace Obchůdek 2021+. Stejně tomu bude i letos, ne každého ale taková pomoc dokáže zachránit.

„Provozovatelé prodejen s potravinami a smíšeným zbožím v obcích do tisíce obyvatel, respektive do tří tisíc obyvatel, kdy v jednotlivých částech obce nežije víc než tisíc lidí, v něm budou moci dostat finanční podporu na provoz až 130 tisíc korun,“ uvedlo k tomu ministerstvo průmyslu a obchodu. O dotace budou moci provozovatelé žádat od 1.září 2022.

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Odbory.info

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
513
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze