Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceChytré městoDotace a FinanceMěsto pro byznys

Na Karlovarsku uspěl ve výzkumu Město pro byznys Cheb

Jasným vítězem letošního ročníku výzkumu Město pro byznys se v Karlovarském kraji stalo město Cheb. Podnikatelské prostředí má dobrou úroveň také v Karlových Varech a Mariánských Lázních. Srovnávací výzkum zpracovává analytická agentura Datank a hodnotí v něm všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části hl. m. Prahy.

V Chebu na podnikatele myslí

Cheb dosáhl se značným odstupem nejlepšího výsledku mezi všemi městy s rozšířenou působností v Karlovarském kraji v oblasti přístupu veřejné správy. Skvěle dopadl v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů ověřuje včasnost a kvalitu odpovědí, které se podnikatelům dostávají ze živnostenských odborů. Cheb má rovněž kvalitní webové stránky z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou v přehledné formě vše potřebné pro komunikaci s veřejnou správou. Pokud jde o vynakládání finančních prostředků ze strany radnice, může se Cheb pochlubit nulovými náklady na dluhovou službu. Dostatek peněz vynakládá zejména na veřejnou dopravu a bydlení. Podíl čerpaných dotací na celkových příjmech města je v krajském srovnání velmi vysoký. V rámci regionu má Cheb také nejvyšší podíl firem s více než 250 zaměstnanci v přepočtu na celkový počet ekonomických subjektů.

„Ocenění si velmi vážíme, je to dobrá reklama z hlediska případných dalších investorů a dalšího rozvoje podnikatelského prostředí v Chebu. Mně osobně těší, že jsme uspěli v kategoriích, jako je vstřícnost úřadu vůči podnikatelům a zprostředkovávání informací, protože to je věc, kterou můžeme přímo ovlivnit. Myslím si, že náš živnostenský úřad a odbor správních činností v tomto směru odvádí dobrou práci. Jinak v Chebu chystáme nové rozvojové plochy, které budou určeny pro podnikání a chceme rozvíjet komplexně koncept bydlení. Chceme uvolnit další rozsáhlé plochy, které mohou sloužit k ubytování zaměstnanců,“ říká starosta Chebu Antonín Jalovec.

Karlovy Vary mají stabilní podnikatelské prostředí

Krajské město se může pochlubit v regionu nejvyšším počtem právnických osob, ale také vysokým počtem živnostníků i ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele. Radnice vynakládá nadprůměrné finance do oblasti sportu a také do dopravy. Webové stránky města lze z pohledu podnikatele zhodnotit jako kvalitní, město jde rovněž příkladem v oblasti elektromobility, alespoň o tom svědčí nejen v rámci Karlovarského kraje nadprůměrný počet dobíjecích stanic. Třetí Mariánské Lázně investují nadprůměrné výdaje do oblasti kultury, ale také do sociální péče. K dobrým výsledkům z hlediska hospodaření přispívá vysoká likvidita a nulové náklady na dluhovou službu. Počet úředních hodin, které město nabízí podnikatelům, ale nejen jim, aby si vyřídili vše potřebné, je v rámci Karlovarského kraje vůbec nejvyšší.

Celkové pořadí

  1. Cheb
  2. Karlovy Vary
  3. Mariánské Lázně
  4. Ostrov
  5. Sokolov
  6. Kraslice

 

***

Srovnávací výzkum Město pro byznys již patnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskusi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS a Svaz měst a obcí ČR. Měsíčník PRO města a obce je mediálním partnerem výzkumu Město pro byznys.

Zdroj a foto: Město pro byznys

Všechny články ze sekce Město pro byznys

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze