Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

 Nezaměstnanost v ČR roste

Tuzemská registrovaná míra nezaměstnanosti se v červenci zvýšila z 3,1 na 3,3 %. Uplatnění přes úřady práce tak aktuálně hledá zhruba 241 tisíc uchazečů, tedy o 9 400 více než v červnu. Vybírat si přitom mohou z nabídky 313 tisíc volných pracovních míst, kterých tak oproti červnu ubylo přibližně 6 tisíc. Na jedno volné pracovní místo tak momentálně připadá 0,8 uchazeče.

Poslední mezinárodně srovnatelná data pak pocházejí z června, kdy metodikou Eurostatu česká nezaměstnanost dosahovala hodnoty 2,4 % a držela se tak na prvním místě v rámci celé Evropské unie, následovaná Polskem (2,7 %) a Maďarskem (2,8 %).

práci nově žádají i absolventi

Aktuálně pozorovaný nárůst nezaměstnanosti považujeme za standardní kalendářní jev, kdy do evidence nezaměstnaných dorazil nový ročník absolventů škol, zatímco sezónní práce již běžely naplno v červnu a nemají tak prostor k absorbování většího počtu dodatečných pracovníků.

Český pracovní trh podle nás lze nadále považovat za silně utažený, přičemž jej významně nerozhodilo ani citelné množství uprchlíků z Ukrajiny.

Výhled do budoucnosti

Situace se ovšem může začít proměňovat v průběhu podzimu, přičemž chlad by mohl dorazit ze zpracovatelského sektoru. Ten se bude ocitat pod tlakem enormně drahých energií a ty budou omezovat nejen rentabilitu výroby v tuzemsku, ale i v partnerských zemích, primárně pak v Německu.

A zatímco dosud české firmy ani v momentech výpadků výrobních vstupů k propouštění nesahaly s vědomím, že v případě zlepšení situace by lidi jen těžko nabírali nazpět, podzimní měsíce toto odhodlání vystaví těžké zkoušce.

Za pravděpodobné tak pro českou nezaměstnanost pokládáme překonání hranice 4 %, a to ještě v optimistickém scénáři, kdy nedojde ke kompletnímu zastavení dodávek ruského zemního plynu.

Foto: Byznys noviny
Zdroj: Kurzy.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze