Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetika

Nový Bor investuje do modernizace veřejného osvětlení

Image

Nový Bor na Českolipsku investuje do modernizace veřejného osvětlení. Ušetří tak miliony korun na platbách za elektřinu. Většinu z 2 200 svítidel radnice vymění za úsporné LED osvětlení. S modernizací osvětlení začali v pátém největším městě v Libereckém kraji už letos, v investici bude město pokračovat do roku 2024. Podobně investovali do modernizace osvětlení třeba v Jablonci nad Nisou nebo Turnově.

Při současných cenách by přišel příští rok provoz veřejného osvětlení Nový Bor téměř na devět milionů korun jen za elektrickou energii. „Ale díky letošní výměně osvětlovacích těles v Arnultovicích a té, kterou máme naplánovanou na rok 2023, se dostaneme na částku o bezmála dva miliony nižší,“ řekl starosta Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj). Město letos do stavby nového veřejného osvětlení a výměny starých svítidel investovalo od léta pět milionů korun, počátkem příštího roku to bude dalších 3,4 milionu korun.

Nové osvětlení už mají obyvatelé v ulicích Žižkova, Zátiší, Úvoz, Havlíčkova, Jungmannova, U Rybníčku, Dobrovského, Odboje a U Studánky. „Tady jsme museli realizovat úplně nové veřejné osvětlení. To dosavadní bylo umístěné na stožárech nízkého napětí, které společnost ČEZ Distribuce odstranila v souvislosti s překládkou kabelového vedení do země,“ doplnila vedoucí technické správy města Zdeňka Schreibová. V lokalitě je tak 47 nových stožárů veřejného osvětlení.

Kromě toho město dalo vyměnit staré výbojky za úsporná LED svítidla také v ulicích Akátová, Lázeňská, Zátiší, Vodní, U Vodárny, Sloupská nebo u základní školy v Kalinově ulici. „To nám uspoří zhruba 51 MWh, což při současných cenách představuje částku více než 300 000 korun ročně,“ řekla Schreiberová. Dalších 28 MWh ušetří město díky výměně osvětlení u většiny přechodů. V lednu počítá město s výměnou dalších 550 světelných bodů, na něž radnice získala dotaci z ministerstva průmyslu a obchodu, náklady na energie by to mělo snížit o další milion.

Modernizace osvětlení tím ale podle Dvořáka nekončí, ČEZ Distribuce bude i v příštím roce pokračovat v ukládání vrchního elektrického vedení do země. Nový Bor tak počítá s výstavbou nového veřejného osvětlení v Liberecké, Nerudově, Vančurově, Mánesově a Štursově ulici. V dalších letech radnice investuje do veřejného osvětlení ještě v ulicích Komenského, Na Slovance, Lužické a Jungmannově. Kromě toho je podle starosty v plánu výměna další tisícovky svítidel, pokud se na ni městu podaří získat dotaci.

Foto: Blog
Zdroj: Liberecká Drbna

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze