Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

    PromoNews

    Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

    2x měsíčně

    PromoDay

    Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

    5x týdně

    Představujeme vám

    Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

    1x měsíčně

    Akce

    Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

    1x měsíčně

    Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

    Dotace a Finance

    Obce a kraje měly v roce 2021 vyšší příjmy než v roce 2020, investují ale méně

    Obce a kraje v r. 2021 hospodařily s vyššími rozpočty než v roce 2020. Příjmy obcí včetně Prahy dosahovaly na konci 3. čtvrtletí 287 miliard korun a byly tak o 17 miliard vyšší než o rok dříve. Příjmy krajů potom meziročně vzrostly o 27 miliard na 232 miliard korun. Zároveň se zvedly také výdaje, u obcí o 6 miliard a u krajů o 8 miliard korun. V obou případech přitom rostly jejich běžné výdaje, zatímco na investice vydaly obce a kraje méně peněz než loni. Finanční rezerva obcí na bankovních účtech dosahovala koncem čtvrtletí 313 miliard korun a meziročně se zvýšila o 47,5 miliardy. U krajů se zvýšila o 19 miliard na 71,5 miliardy korun.

    „Především obce letos těží z toho, že se zvýšil jejich podíl na tzv. sdílených daních, kam patří daň z příjmů fyzických a právnických osob a daň z přidané hodnoty. Podíl z těchto daní rostl i u krajů, ale zatímco u nich tvoří veškeré daně přibližně čtvrtinu příjmů, u obcí jde o dvě třetiny všech jejich příjmů,“ vysvětluje Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau s tím, že význam daňových příjmů je větší hlavně u menších obcí. Právě příjmy z daní přitom v loňském roce obcím i krajům v důsledku propadu ekonomiky klesly. Obcím stát tento výpadek kompenzoval mimořádnou jednorázovou dotací ve výši 1 200 korun na obyvatele. Letos se i díky vyššímu podílu ze sdílených daní dostaly daňové příjmy obcí i krajů nad úroveň roku 2019.

    Příjmy obcí vzrostly za dva roky o 23 miliard, výdaje na investice stagnují, rostou úspory

    Příjmy obcí za první tři čtvrtletí se letos meziročně zvýšily o 17 miliard a oproti předcovidovému roku 2019 byly vyšší dokonce o 23 miliard korun. Oproti roku 2019 se zvýšil hlavně objem neinvestičních dotací a částečně také daňové příjmy. Výdaje obcí se potom za poslední dva roky zvýšily o 16 miliard korun (7 %). Na konci září obce hospodařily s přebytkem ve výši 37 miliard korun, což je o 11 miliard více než loni a o 6 miliard více než před dvěma lety. Na konci září měly obce na svých účtech 313 miliard korun, o 69 miliard více než v roce 2019. Jejich investiční výdaje za stejnou dobu vzrostly o pouhých 823 milionů korun a oproti roku 2020 byly dokonce o 1,5 miliardy nižší.

    Taká kraje mají vyšší příjmy a nižší dluhy

    Příjmy i výdaje krajů byly v roce 2021 o pětinu vyšší než v roce 2019, výdaje vzrostly o čtvrtinu

    Zatímco příjmy obcí za první tři čtvrtletí roku se oproti předcovidovému roku 2019 zvýšily o necelou desetinu, příjmy krajů se zvýšily o více než pětinu, konkrétně o 43 miliard korun. Důvodem je především kontinuální růst neinvestičních dotací, které se v průběhu dvou let zvýšily o 38 miliard korun. Výdaje krajů se potom zvýšily za dva roky o 46 miliard. Zatímco příjmy krajů rostly především mezi rokem 2020 a 2021, jejich výdaje naopak rostly výrazněji mezi rokem 2019 a 2020.

    „Podobně jako obce měly i kraje v roce 2020 řadu nečekaných výdajů, které souvisely s nástupem epidemie nového koronaviru. Tyto dodatečné výdaje však v letošním roce částečně pominuly, přesto došlo k dalšímu zvýšení jejich běžných výdajů. Podobně jako obce potom kraje letos snížily objem peněz, které vynakládají na investice. Jejich dluh se meziročně o 5 miliard zvýšil a zvedl se i objem peněz na bankovních účtech,“ říká Věra Kameníčková.

    Investiční výdaje krajů dosahovaly v prvních třech čtvrtletích letošního roku 22 miliard korun a byly tak o dvě miliardy nižší než loni. Zároveň byly o dvě miliardy vyšší než v roce 2019. Zatímco loni hospodařily s deficitem ve výši 1,5 miliardy korun, letos šlo o přebytek ve výši 7,5 miliardy korun. Objem dluhu krajů se meziročně zvýšil o 5 miliard na 27 miliard korun a jejich volné finanční prostředky vzrostly meziročně o 19 miliard na 71,5 miliardy korun.

    Zdroj: Portál CRIF – Czech Credit Bureau

    Štítky
    Nejčtenější kategorie
    Chytré město
    376
    Energetika
    379
    IT
    253
    Dotace a Finance
    1126
    Odpady
    204

    Nezmeškejte žádné informace!

    Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze