Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceMístní rozvoj

Obce startují projekty nájemního bydlení

Využít lze poradenství SFPI a financování z programu Dostupné bydlení

Městům a obcím s financováním rozšiřování obecního nájemního bydlení pomůže úvěrový a dotační program Dostupné bydlení, který Státní fond podpory investic (SFPI) vyhlásí na podzim letošního roku. Žadatelé v něm mohou získat finanční prostředky na investiční záměry výstavby, rekonstrukce nebo nákupy bytů. Podpora může kombinovat dotaci a zvýhodněný úvěr až do výše 90 % způsobilých výdajů. Příjem žádostí by měl být zahájen v říjnu 2024.

Dostupnost bydlení se stává pro řadu měst a obcí stále větším tématem. V posledních deseti letech vzrostly ceny bytů průměrně na 2,5násobek úrovně roku 2014. Trh silně ovlivnilo nejprve období skokového růstu cen stavebních materiálů v letech 2021-2022 a následně i vysoká inflace, která dva roky po sobě dosahovala dvouciferných hodnot. Výrazně vzrostly úrokové sazby hypotečních úvěrů, což se negativně projevilo i na realitním trhu.

„Poptávka po bydlení nadále výrazně převyšuje nabídku. Problém se týká také dostupnosti nájemního bydlení, kde je třeba stimulovat nabídku, a řešení se v některých regionech neobejde bez aktivního zapojení veřejných zadavatelů,“ vysvětluje Daniel Ryšávka, ředitel Státního fondu podpory investic.

V České republice žije v nájmu pouze pětina domácností a nabídka nájemního bydlení se stále snižuje – podle posledního sčítání obyvatel dokonce klesla o 5 000 bytů. Doufejme, že se tento trend podaří zvrátit. Dosud téměř veškerá výstavba bytových domů zůstávala v rukou soukromých investorů, ale v současné době se čím dál více o slovo se začínají hlásit města a obce.

Zájem měst a obcí potvrzuje Státní fond podpory investic. Podle analýzy připravené na základě dotazování pracovníků Regionálních center podpory investic do bydlení SFPI připravuje pětina oslovených obcí záměry na rozšíření bytového fondu o nabídku dostupného nájemního bydlení.

„V uplynulých letech města a obce postupně privatizovaly svoje obecní bytové fondy, ale evidujeme zásobník připravovaných projektů a zřetelný zájem obcí udržet nabídku bydlení, aby rodiny neodcházely za bydlením jinam. Dalším důvodem je přivést konkrétní profese, jako jsou učitelé, zdravotní sestry, lékaři, policisté a další prospěšná povolání,“ říká Daniel Ryšávka a dodává: „Naším cílem je nastartovat zapojení obcí a podpořit obecní výstavbu bytů. V tom chceme být partnerem starostům zejména menších obcí, které pomoc potřebují nejvíce.“

S konkrétním projektem přichází město Přeštice, které leží dvacet kilometrů jižně od Plzně. Chtějí zde rozšířit areál seniorského bydlení o moderní zázemí terénní pečovatelské služby a o 14 nových malometrážních bytových jednotek pro nájemní bydlení pro seniory. S přípravou projektu pomáhá Regionální centrum pro podporu investic do bydlení SFPI. „Jsme rádi, že stát prostřednictvím poradenství SFPI poskytuje také expertní podporu konkrétním záměrům, jakým je projekt pro naše seniory v Máchově ulici. Obce tak mohou zrychlit a zefektivnit investiční výstavbu,“ říká starosta města Přeštice Tomáš Chmelík.

Starosta Přeštic Tomáš Chmelík a ředitelem SFPI Daniel Ryšávka diskutují nad projektem v Přešticích u Plzně s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem

Státní fond podpory investic v letošním roce významně rozšířil své portfolio o nové služby poradenství: „Ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj a s podporou Národního plánu obnovy nabízíme samosprávám poradenství prostřednictvím Regionálních center podpory investic do bydlení SFPI. Cílem center je podpořit kvalitní obecní výstavbu dostupného a energeticky udržitelného nájemního bydlení,“ uzavírá Ryšávka.

Petr Ondrášek, SFPI

 

 

 

 

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1402
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze