Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceMístní rozvoj

Obyvatelé Luženic sbírají peníze na věžní hodiny

Před 100 lety postavili místní lidé kapli v Luženicích. Ta zůstala ale nedokončená bez věžních hodin. Vedení obce se rozhodlo na začátku února vyhlásit veřejnou sbírku a hodiny na věž umístit.

Kaple sv. Anny v Luženicích byla postavena v roce 1930 místními obyvateli bez nároku na odměnu a měla již od svého vzniku ukazovat čas. „S hodinami se počítalo, byla provedena i finanční sbírka, na kterou přispěli i krajané ze Spojených států, ale bohužel nevybrala dostatečné zdroje na to, aby mohly být pořízeny i hodiny,“ řekl kronikář obce Jan Fait.

Otvory pro hodiny na kapli jsou přes 90 let prázdné. Zastupitelstvo obce tedy letos rozhodlo vyhlásit veřejnou sbírku na jejich pořízení. „Hodiny budou černé se zlatými číslicemi a pozlacenými ručičkami. Ciferníky budou umístěny na všechny čtyři strany věže a doprovázet je bude cimbál, který bude odbíjet celé hodiny,“ poznamenal nezávislý starosta obce František Kopecký.

Vybráno bylo již 70 tisíc korun

Položkový rozpočet na tuto akci se pohybuje kolem čtvrt milionu korun. Veřejná sbírka bude trvat do prosince roku 2021. Obec by však chtěla začít s instalací hodin na věži již v létě. Obyvatelé obce se na hodiny uprostřed návsi velice těší. „Doufáme, že až uvidíme hotové ciferníky, že covid odejde a my se budeme moci opět účastnit života jako dříve,“ uzavřel starosta obce František Kopecký.

Další informace ZDE

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
507
IT
373
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze