Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceDotace a FinanceEnergetikaIT

Ohlédnutí za celostátní konferencí SMS ČR 2022

Image

Vystoupení ministra Víta Rakušana

 

Celostátní konference Sdružení místních samospráv České republiky, která se uskutečnila 9. a 10. listopadu 2022 v Českém Krumlově, byla velmi zdařilá, zúčastnilo se jí více než 270 účastníků.

Konferenci zahájila předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková, mimo jiné připomínkou toho, jak se Sdružení podařilo „zabojovat“ ve věci stavebního zákona, střetu zájmů nebo odměňování zastupitelů. Odmítla  ve svém vystoupení myšlenku na slučování obcí, které mezi svými návrhy uvedla Národní ekonomická rada vlády.

Předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková

Ředitelka odboru elektroenergetiky a teplárenství Ministerstva průmyslu a obchodu Hana Konrádová představila zástupcům samospráv stropování cen energií a ujistila všechny, že díky konceptu určeného dodavatele nezůstane žádná obec bez dodávek energií. Jak bude systém datových schránek fungovat od roku 2023, to přítomným představil ředitel odboru eGovernmentu Ministerstvo vnitra Roman Vrba. Připomněl výhody tohoto způsobu komunikace se státem i skutečnost, že počet dobrovolně zřízených datových schránek již překročil počet těch zřízených ze zákona. Ministra vnitra Vít Rakušan poděkoval samosprávám za to, jak skvěle zvládly ukrajinskou uprchlickou krizi, přislíbil zvýšení odměn zastupitelům o 10 procent, zavedení automatické valorizace těchto odměn, která odbourá nedůstojné doprošování, k němuž byly dosud samosprávy nuceny, a představil aktuální legislativní novinky, které připravilo Ministerstvo vnitra, například jednodenní volby a vyřízení voličského průkazu na libovolné radnici. Především o dotačních možnostech a příležitostech, které samosprávy mají v oblasti bydlení, ale také o koncepci rozvoje bydlení mluvili na naší konferenci ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš a jeho náměstek (a člen předsednictva SMS ČR) Radim Sršeň. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka vystoupil na téma sociální politika v době energetické krize. Řeč byla pochopitelně například o příspěvku na bydlení, ale dostalo se na téma o fotovoltaice. Náměstek ministra dopravy Václav Bernard ve svém vystoupení hovořil například o vysokorychlostních tratích jako jedné z možností, jak zabránit vylidňování venkova a stěhování lidí do velkých aglomerací, ale také o silnicích 2. a 3. třídy a možnostech financování nestátní dopravní infrastruktury z prostředků SFDI. Velkým tématem Celostátní konference byly digitální technické mapy. Obce musí už příští rok vložit údaje o svých sítích dopravní a technické infrastruktury do digitálních technických map krajů. Místopředseda ČÚZAK Karel Štencel nejprve popsal nové povinnosti obcí a fungování DTM, Pavel Macoun ze SMSData pak vysvětlil hostům, jakým způsobem bude SMS ČR samosprávám s novou povinností pomáhat – prostřednictvím aplikace Agis DTM.

Hostem konference byl i ministr Ivan Bartoš

Již tradičně jsme udělili ocenění Počin roku a „anticenu“ Přešlap roku. Počinem roku se stal zásah profesionálních i dobrovolných hasičů při hašení požáru Českého Švýcarska. Přešlapem roku se podle starostů a starostek stalo fungování Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, a to za nevstřícnost k obcím ve věci převodu pozemků. Vyhlášeni byli také finalisté a celkový vítěz soutěže Obec 2030, v níž oceňujeme inovativní projekty v oblasti udržitelné energetiky a environmentální odpovědnosti. Do soutěže se přihlásilo celkem 38 obcí. Zvítězila Obec Červená Voda se svým projektem návratu vody do krajiny.

Konference nabídla otevřenou diskusi

Místopředseda SMS ČR Tomáš Dubský pozval všechny přítomné na další akce SMS ČR o kterých průběžně informujeme a aktuálně na seminář, který se bude věnovat obslužnosti venkova, tedy mimo jiné problematice obchodů v menších obcích. Inspirací mohl být návštěvníkům konference i samoobslužný obchůdek Skupina COOP přímo v Českém Krumlově.

Konference zakončila opět předsedkyně SMS ČR Eliška Olšáková poděkováním všem, kdo se na přípravě a zdárném průběhu konference podíleli – na závěr zdůraznila, co považuje v nejbližší době za prioritní úkoly pro SMS ČR: „Budeme se dovolávat práva občanů na samosprávu, jak ho zaručuje Ústava. Chceme zásadní úpravu ve volebním systému komunálních voleb. Dalším úkolem je modernizace obcí zahrnující posilování energetické soběstačnosti obcí, žádáme přijetí evropských směrnic garantující funkční model komunitní energetiky v obcích. A v neposlední řadě digitalizace obcí – i proto SMS ČR v příštím roce spustí projekt DTMka jednoduše.“

Foto a zdroj: SMS ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze