Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaDotace a FinanceOdpady

Opava a její projekt bezplatných oprav elektrospotřebičů

Bezplatné opravy nefunkčních elektrospotřebičů. To je hlavní náplň unikátní akce, která v Opavě díky velkému zájmu veřejnosti i nadále pokračuje až do konce roku 2022! Lidé si mohou nechat zdarma opravit televizi, pračku nebo třeba sušičku. Tento projekt pomáhá snižovat produkci elektroodpadů a také upozorňuje na důležitost správného nakládání s vysloužilými spotřebiči.

Za spolupráce Moravskoslezského kraje, kolektivního systému ASEKOL, společností OPRAVÁRNA a Charity Opava pokračuje projekt zaměřený na opravy nefunkčních elektrospotřebičů v Opavě v těchto termínech: So 1.10.2022, So 5.11.2022, So 3.12.2022 vždy od 9:00 do 17:00. OPRAVNA bude sídlit v zelené kontejnerové sestavě před areálem Chráněných dílen Charity Opava na adrese Přemyslovců 3 v Opavě.

Projekt vznikl za podpory Moravskoslezského kraje a tímto paní radní děkujeme, že se rozhodla podpořit udržitelnost a ve spolupráci týkající se oprav nefunkčních spotřebičů pokračovat.“ Na správné nakládání s elektroodpady kraj přispívá dlouhodobě. Je dobře, že množství vytříděného elektra každoročně stoupá. Pořád ale máme velké rezervy, proto je na místě upozorňovat na to, že fény, varné konvice nebo třeba mikrovlnky do obyčejné popelnice nepatří. Chceme lidem vzkázat, že nefunkční spotřebič se nemusí vždycky vyhodit, někdy je možné jej nechat opravit. Šetří se tím peníze i životní prostředí,“ uvedla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.

A co se bude opravovat? Vše zůstane v obdobném režimu jako doposud a k opravám budou přijímány všechny spotřebiče, jen u některých bude potřeba předcházející domluva mezi zákazníkem a opravářem. K opravě bude možné předat téměř jakýkoliv elektrospotřebič. Dříve se převážně jednalo o elektrospotřebiče, jako jsou varné konvice, žehličky, fény, ale také televize nebo mikrovlnky, pračky, lednice nebo třeba myčky. „Budeme se snažit vyhovět všem a opravit, co bude možné. Nicméně mohou nastat případy, kdy daný spotřebič opravit nepůjde nebo jeho oprava bude nerentabilní. V takovém případě bude možnost zanechat spotřebič v chráněné dílně k ekologické recyklaci.“, vysvětlil servisní technik pan Žižka, kterého zajistila společnost OPRAVÁRNA.

Mezi spotřebiče, které mohou lidé dovézt bez předchozí domluvy se řadí:

  • veškerá černá technika: TV, mobily, počítače, notebooky, audio/video, lehká bílá technika
  • některé spotřebiče nelze opravovat přímo na místě – v tomto případě budou převezeny do specializované dílny

Spotřebiče, u kterých je potřeba telefonická konzultace:

  • velká bílá technika: pračky, ledničky, myčky
  • kontakt na servisního technika ze společnosti OPRAVÁRNA – pan Dalibor Žižka (tel. +420 734 130 467)

ASEKOL a.s. je neziskově hospodařící společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr všech skupin elektrozařízení. ASEKOL provozuje více než 17.600 sběrných míst v celé ČR a zajišťuje tak nejhustší veřejně dostupnou sběrnou síť pro vysloužilá elektrozařízení v ČR i v Evropě.  ASEKOL za svoji činnost získal řadu prestižních ocenění jako je TOP Odpovědná firma nebo Czech Business Superbrands. Více informací je možné najít na www.asekol.cz.

Kontakt: Eva Kykalova, Marketing a PR, press@asekol.cz, tel. 234 235 266

OPRAVÁRNA je momentálně s více než 2.000 zaregistrovanými opraváři a servisy největší opravárenská síť v ČR. Snadno propojí zákazníka s nejbližším servisem či opravářem za rozumnou cenu. Umí tak jako jediný v republice pomoct téměř se vším od zašití kalhot, nalezení hodinových manželů, renovace nábytku, až po odbornější úkony jako je výměna rozbitého displeje u mobilního telefonu či oprava ledničky. Web (www.opravarna.cz) po jednoduchém zadání popisu zakázky a zaplacení drobné částky na údržbu webu rozešle zákazníkovu poptávku opravářům a servisům do mailu. Ti nabídnou cenu, zákazník si z nich po dobu jednoho měsíce platnosti poptávky může vybírat, kontaktovat je, rozšiřovat oblast hledání. Nakonec opraváře ohodnotí.

Kontakt: Zákaznické oddělení, zakazky@opravarna.cz, tel. 277 271 261, www.opravarna.cz

Charita Opava, jejíž kořeny sahají už před listopad 1989, je jednou z nejstarších Charit v České republice. Za více než třicet let existence již pomohla tisícům lidí. Je největším nestátním poskytovatelem sociálních služeb v Opavě, zaměstnává přes 280 lidí, z toho až 170 zdravotně postižených. Ve svých střediscích nabízí řadu sociálních služeb, provozuje dvě zdravotnická zařízení i mobilní hospic. Lidi s postižením zaměstnává ve svých chráněných dílnách, se kterými spolupracuje společnost ASEKOL.

Kontakt: info@charitaopava.cz, tel. 553 612 780, www.charitaopava.cz

Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: Moravskoslezský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze