Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Chytré městoDotace a FinanceEnergetikaIT

  Otrokovice pracují na zelenějším a chytřejším městě

  Smart city Otrokovice? Pojem, který možná už brzy bude realitou. Otrokovická radnice totiž oficiálně podepsala smlouvu s odborníky z ČEZ ESCO, kteří mají městu pomoct s „ozeleněním“ a úsporami v oblasti energií. Zástupci města s energetiky spolupracují už několik měsíců.

  Úlohou ČEZ ESCO je pomoci Otrokovicím s koncepcí chytrého města a s návrhy úsporných energetických řešení, která budou mít zároveň pozitivní vliv na životní prostředí.

  „Už jsme energetiky seznámili s prvními případy, kde by nám mohli výrazně pomoci s úsporami, protože právě ceny energií výrazně ovlivní náš rozpočet a tedy i možnost dalších investic. Mám na mysli například fotovoltaiku na střeše SENIORU – místního domova pro seniory, komplexní energetické řešení městské polikliniky nebo nový systém vytápění pro školku na ulici K. H. Máchy, kde se nyní teplo vyrábí ve staré plynové kotelně,“ řekla starostka Otrokovic Hana Večerková s tím, že k řadě úsporných opatření přistoupilo město už dříve, a to především na poli soutěžení cen na komoditní burze, v oblasti veřejného osvětlení nebo při správě budov.

  Vybudování takzvaného smart city sahá mnohem dál.

  „Všichni teď řešíme rostoucí ceny energií a snižování naší energetické závislosti na Rusku. A obnovitelné zdroje a energetické úspory v tom hrají klíčovou úlohu. Koncept smart city zajistí, že jednotlivá řešení budou fungovat propojeně a město z nich bude mít ten největší užitek. Chytré města znamená spolupráci mezi obory od energetiky přes dopravu, bytové hospodářství a informační technologie až po zdravotnictví a životní prostředí,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

  Energetická řešení nabízí ESCO komplexně.

  „Od energetického managementu, přes realizaci energetických úspor takzvanou EPC metodou, kdy zákazník splácí investici z úspor, což je obzvlášť po covidu a v současném stavu veřejných financí, kdy městské rozpočty omezuje inflace, velmi atraktivní produkt,“ přiblížil mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

  „Vhodně je lze doplnit instalací obnovitelných zdrojů na střechy objektů, které zajistí bezemisní energii za stabilní cenu, modernizací svícení v městských objektech nebo kompletní výměnou veřejného osvětlení silnic a chodníků,“ dodal mluvčí.

  Skupina ČEZ působí na Zlínsku dlouhodobě. Přímo v Otrokovicích se už podílela na několika projektech. Prostřednictvím Nadace ČEZ přispěla v minulých letech městu 150 tisíc korun na cvičební prvky pro sportovní areál Baťov, dalších 90 tisíc věnovala dětem ze ZŠ Trávníky na vybudování snoezelenové místnosti, 60 tisíc poslala Charitě Otrokovice na dětské hřiště a přes čtvrt milionu darovala otrokovické pobočce Naděje na vzdělávání zaměstnanců a aktivity pro hendikepované.

  Foto a zdroj: Zlínský Deník

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze