Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Chytré městoDotace a FinanceEnergetikaIT

Otrokovice pracují na zelenějším a chytřejším městě

Smart city Otrokovice? Pojem, který možná už brzy bude realitou. Otrokovická radnice totiž oficiálně podepsala smlouvu s odborníky z ČEZ ESCO, kteří mají městu pomoct s „ozeleněním“ a úsporami v oblasti energií. Zástupci města s energetiky spolupracují už několik měsíců.

Úlohou ČEZ ESCO je pomoci Otrokovicím s koncepcí chytrého města a s návrhy úsporných energetických řešení, která budou mít zároveň pozitivní vliv na životní prostředí.

„Už jsme energetiky seznámili s prvními případy, kde by nám mohli výrazně pomoci s úsporami, protože právě ceny energií výrazně ovlivní náš rozpočet a tedy i možnost dalších investic. Mám na mysli například fotovoltaiku na střeše SENIORU – místního domova pro seniory, komplexní energetické řešení městské polikliniky nebo nový systém vytápění pro školku na ulici K. H. Máchy, kde se nyní teplo vyrábí ve staré plynové kotelně,“ řekla starostka Otrokovic Hana Večerková s tím, že k řadě úsporných opatření přistoupilo město už dříve, a to především na poli soutěžení cen na komoditní burze, v oblasti veřejného osvětlení nebo při správě budov.

Vybudování takzvaného smart city sahá mnohem dál.

„Všichni teď řešíme rostoucí ceny energií a snižování naší energetické závislosti na Rusku. A obnovitelné zdroje a energetické úspory v tom hrají klíčovou úlohu. Koncept smart city zajistí, že jednotlivá řešení budou fungovat propojeně a město z nich bude mít ten největší užitek. Chytré města znamená spolupráci mezi obory od energetiky přes dopravu, bytové hospodářství a informační technologie až po zdravotnictví a životní prostředí,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Energetická řešení nabízí ESCO komplexně.

„Od energetického managementu, přes realizaci energetických úspor takzvanou EPC metodou, kdy zákazník splácí investici z úspor, což je obzvlášť po covidu a v současném stavu veřejných financí, kdy městské rozpočty omezuje inflace, velmi atraktivní produkt,“ přiblížil mluvčí skupiny ČEZ Vladislav Sobol.

„Vhodně je lze doplnit instalací obnovitelných zdrojů na střechy objektů, které zajistí bezemisní energii za stabilní cenu, modernizací svícení v městských objektech nebo kompletní výměnou veřejného osvětlení silnic a chodníků,“ dodal mluvčí.

Skupina ČEZ působí na Zlínsku dlouhodobě. Přímo v Otrokovicích se už podílela na několika projektech. Prostřednictvím Nadace ČEZ přispěla v minulých letech městu 150 tisíc korun na cvičební prvky pro sportovní areál Baťov, dalších 90 tisíc věnovala dětem ze ZŠ Trávníky na vybudování snoezelenové místnosti, 60 tisíc poslala Charitě Otrokovice na dětské hřiště a přes čtvrt milionu darovala otrokovické pobočce Naděje na vzdělávání zaměstnanců a aktivity pro hendikepované.

Foto a zdroj: Zlínský Deník

Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1356
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze