Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceVodohospodářství

  Pitná voda především

  Už v září startuje příjem žádostí o dotace na výstavbu vodovodů a kanalizací v obcích

  Pro obce je v dotačních výzvách alokováno až čtyři miliardy korun, příjem žádostí odstartuje již v září. Využijte příležitosti získat finance, které přispějí k vyšší kvalitě života ve vaší obci. Se zpracováním žádosti vám v případě zájmu pomůžou společnosti zabývající se dotačním poradenstvím. Kvalitně napsaná žádost výrazně zvyšuje pravděpodobnost úspěšného získání dotace.

  Čísla hovoří jasně. Celá řada menších obcí v Česku je stále bez centrálního přístupu ke kvalitní pitné vodě nebo nemá kanalizaci navázanou na čistírnu odpadních vod (dále jen ČOV). Zatímco velká města mají tyto problémy dávno vyřešené, v malých obcích kanalizace chybí. Kanalizaci například využívá 98 % obyvatel Prahy, zatímco v Libereckém kraji je to pouhých 70 %. Přístup k veřejnému vodovodu napříč republikou pak nemá jedna sedmina domácností. A právě to mohou změnit tři aktuální dotační tituly z Operačního programu Životní prostředí.

  Finanční injekce na stavbu kanalizace

  Chybějící kanalizace pro řadu menších obcí stále představuje palčivé téma. Odpadní voda končící v septicích a jímkách představuje zátěž pro obyvatele i životní prostředí. A právě na to myslí dotační výzva číslo 42, ve které jsou alokovány 2 miliardy Kč jak na výstavbu kanalizace, tak navazující infrastrukturu. Dotaci tak lze využít rovněž na výstavbu ČOV, intenzifikaci ČOV a redukci vypouštění odpadních vod z odlehčení na kanalizaci, jako jsou například retenční nebo akumulační nádrže.

  Výzva zároveň umožňuje zohlednit plány do budoucna, například ČOV je možné dimenzovat s rezervou na růst počtu obyvatel s výhledem až 10 let. Dotace pokryje 70 % nákladů, a to do maximální výše 200 mil. Kč na jednu žádost. U intenzifikace ČOV je to 30 % (max. 25 mil. Kč pro 1 žádost).

  Příjem žádostí začíná již v září a končí v říjnu tohoto roku. Důležité je mít přitom na paměti, že podmínkou podání žádosti je již zpracovaná projektová dokumentace pro stavební povolení. Dalším předpokladem úspěchu je zvládnout všechny administrativní náležitosti, které jsou obvykle časově nejnáročnější. Pro kvalitní projektovou žádost s vysokou šancí na úspěch se vyplatí včasná spolupráce s dotačními specialisty, kteří vám celý proces podání žádosti výrazně usnadní.

  Každá obec je jiná

  Částku 1,5 miliardy korun rozděluje dotační výzva 43, která se primárně zaměřuje na čištění odpadních vod. Finance nejde uplatnit na rekonstrukce a opravy, cílem je vytvářet nové centralizované nebo naopak decentralizované systémy. Tam, kde je to efektivní, lze z dotace financovat i zařízení na čištění svážené odpadní vody z nepropustných jímek. „Výzva stanovuje maximální výši nákladovosti na 165 000 Kč na ekvivalentního obyvatele. Celkově dotace pokryje 70 % nákladů do maximální výše 200 mil. Kč. Stejně jako u výzvy číslo 42 i zde je minimální výdaj na projekt 3 miliony Kč. Žádosti lze podávat od 6. 9. do 31. 10. 2023,” doplňuje Kateřina Matějíčková, expert na dotace ze společnosti enovation.

  Přístup ke kvalitní pitné vodě pro každého

  Každá sedmá česká domácnost není napojení na veřejný vodovod. Obyvatelé menších obcí si dosud vystačili se studnami, což ale v době narůstajícího sucha a klimatických změn brzy nemusí stačit. Ministerstvo životního prostředí si to uvědomuje, a proto přišlo s výzvou číslo 44. „Dotaci obce nemohou čerpat na prostou rekonstrukci. Výzva směřuje k tomu dostat více kvalitní vody k většímu počtu lidí (napojení nových obyvatel, zlepšení dodávek pitné vody). Je možné proto požádat o dotaci na vodovod zcela nový, na vytvoření úpravny vody nebo na navýšení kapacit,“ popisuje Kateřina Matějíčková. Dotace pokryje 70 % nákladů, maximální výše je 200 mil. Kč. Minimální výdaj 3 miliony Kč. I zde bude probíhat příjem žádostí od 30. 8. do 30. 9. 2023.

  Jak zvýšit pravděpodobnost schválení dotace? Podejte žádost s pomocí odborníků

  Pro obce může příprava žádosti o dotaci představovat časově i administrativně náročný proces. Jedna z možností, jak si cestu ke schválení dotace usnadnit, je využití služeb dotačních společností. Ty se na danou problematiku specializují a díky jejich zkušenostem se zvyšuje šance na úspěch.

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  412
  Energetika
  435
  IT
  304
  Dotace a Finance
  1253
  Odpady
  228

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze