Výzkum a vývoj v Česku už brzy „nakopnou“ mimořádné miliardy z evropského post-pandemického fondu obnovy. Podpory se dočkají univerzitní výzkum kardiovaskulárních nemocí, prohloubení spolupráce mezi vědci a podniky nebo inovace ve firmách.
Český Národní plán obnovy, který odemyká přibližně 180 miliard korun z nového evropského Nástroje na podporu oživení a odolnosti (RRF), se dělí do celé řady kapitol, tzv. komponent. Jedna z nich s číslem 5.2 se zaměřuje na podporu výzkumu a vývoje v podnicích a zavádění inovací do praxe. Firmám se tak rozšíří příležitosti rychleji modernizovat.
Více než polovinu z celkových 8,2 miliardy korun z této kapitoly zaplatí sám český stát, a to i kvůli tomu, že plány navazují na už rozběhlou národní výzkumnou a inovační strategii RIS3. Prodlouženou rukou státu při poskytování nových prostředků bude Technologická agentura ČR, která už nyní nabízí podporu pro výzkum, experimentální vývoj a inovace.
Nové národní zdroje poputují díky NPO například do existujícího programu TREND, který se zaměřuje na podporu průmyslového výzkumu v podnicích. Cílem jsou konkrétní aplikované výsledky výzkumů a doložení jejich uplatnění na trhu, stejně jako celkové zvýšení mezinárodní konkurenceschopnosti českých firem.
Jak se však ukazuje, spuštění nových „kol“ (nejen) tohoto programu se zpožďuje, což se nelíbí firmám.
„Původně byla na prosinec 2021 avizována veřejná soutěž tohoto programu s plánovanou alokací několik miliard Kč. Dle současných informací je vyhlášení tohoto programu v původním termínu ohroženo, což není z pohledu podpory průmyslového výzkumu a experimentálního vývoje vůbec dobrá zpráva,“ řekl za Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) Jiří Kvíz.
Podniky netrpělivě čekají také na program The Country for the Future, podpořený z evropských peněz, v rámci, kterého se plánuje už čtvrtá veřejná soutěž. Ta by měla být vyhlášena v prvním čtvrtletí 2022 a je určena výlučně pro malé a střední podniky a jejich inovační projekty. Konkrétně budou podporovány projekty zavedení inovací produktu a inovací postupů, tedy procesu výroby nebo poskytování služeb.
Oblastí, do kterých mohou nové peníze směřovat, je ale mnohem více. Projekty zaměřené na zlepšení kvality ovzduší, lepší nakládání s odpady nebo ochranu přírody a krajiny podpoří program Prostředí pro život, přístupnou, bezpečnou a chytrou dopravu pak zase program Doprava 2020+, hrazený z národních zdrojů.
Tento článek je součástí Special reportu: Národní plán obnovy: Příležitost pro Česko, celé znění zde.
Zdroj: Portál EUractiv
Štítky
MPO znovu podpoří inovační výkonnost českých firem
