Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Doprava a InfrastrukturaDotace a FinanceEnergetika

Po dotacích na úsporné veřejné osvětlení se zaprášilo

Přes dvě a půl miliardy korun rozdělilo ministerstvo průmyslu a obchodu v minulých letech na úsporné veřejné osvětlení.

Některá města dotační program využila k radikálnímu snížení nákladů na energie. Úspěšné byly například radnice v Kralupech nad Vltavou, Brně nebo Prostějově.

Podle dat ministerstva průmyslu a obchodu resort podpořil skoro tisícovku projektů a celý dotační program kvůli velkému zájmu skončil dřív, než úřad předpokládal. „Z pohledu úspory patří mezi nejúspěšnější projekty například město Kralupy nad Vltavou, kde by měli procentuálně ušetřit 94,44 procent energie. To představuje 668,33 uspořených MWh ročně. Město na rekonstrukci získalo celkem 6,988 milionu korun,“ sdělil mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

S výměnou veřejného osvětlen začala radnice v Kralupech nad Vltavou na jaře roku 2024. „Tento dotační program nám bezpochyby velmi pomohl, i když se týkal pouze výměny lamp. My bychom na některých místech potřebovali vyměnit i samotné stožáry. Nicméně projekt jsme přizpůsobili dotačnímu programu a celkovým podmínkám. S tím jsme do toho šli. Celkově tedy ve městě panuje velká spokojenost,“ potvrdil mluvčí radnice Aleš Levý.

Město si nejprve vyhodnotilo, které lampy jsou na tom z hlediska světelného znečištění a energetické náročnosti nejhůř. Takových lamp byla v Kralupech řada, současné standardy jsou totiž na úplně jiné úrovni. Nakonec radnice navrhlo renovaci celkem 678 stávajících světel za nová svítidla s LED technologií. „V tomto případě byla nakonec náročnější projektová dokumentace než samotná žádost o dotaci. Jsme rádi, že jsme byli v tomto ohledu úspěšní. Obnova svítidel napříč městem činila víc jak deset milionů korun, přičemž necelých sedm miliónů pokryla dotace z Národního plánu obnovy. O dotaci tohoto typu jsme žádali už v předchozích letech, ovšem úspěšní jsme byli až nyní,“ popsal celý postup mluvčí radnice.

Kralupy chtějí v modernizaci veřejného osvětlení pokračovat i v budoucnu, i když dotační výzva, v rámci které byla radnice tak úspěšná, už skončila. „Určitě budeme pokračovat v dalších dotačních programech, které se budou zabývat snižováním elektrické energie, a to i u veřejného osvětlení. Věříme, že se nějaký vhodný titul znovu najde,“ doufá mluvčí Kralup nad Vltavou.

Dotace mohla pokrýt i sto procent nákladů

Dotační program zaměřený na rekonstrukci a inovaci soustav veřejného osvětlení ministerstvo průmyslu spustilo na jaře roku 2022. Hlavním cílem byla podpora měst a obcí ve výměně starých, energeticky náročných světel za moderní LED svítidla kvůli úspoře nákladů na elektřinu. Podmínkou k získání dotace byla úspora alespoň 30 procent. Celková alokace finančních prostředků činila 2,525 miliardy korun, částka se vyčerpala loni v září. Ministerstvo poté dodatečně uvolnilo další finanční prostředky a výzva se v prosinci roku 2024 otevřela znovu. „Její otevření však vydrželo pouhých pár minut, než se příjem žádostí definitivně uzavřel,“ popsal mluvčí ministerstva Vošahlík.

Maximální výše dotace pro jeden kalendářní rok byla 4 miliony korun pro obce a města do 10 tisíc obyvatel a 10 milionů korun pro ostatní. Výše dotace se vypočítala na základě úspory energie, konkrétně šlo o 30 korun za každou ušetřenou kWh za rok. Další podmínky programu zahrnovaly požadavky na osvětlení a teplotu chromatičnosti nižší či rovnou 2 700 K s výjimkou přechodových svítidel. Teplota chromatičnosti, zjednodušeně řečeno, představuje barevný tón světla. Světlo s nižší teplotou má teplejší odstíny, což vede k omezení množství škodlivého modrého světla. To zajišťuje vyšší šetrnost k životnímu prostředí a snížení emisí CO2. Nová svítidla navíc vykazují výrazně delší životnost, což vede také k nižším nákladům na údržbu.

„Zájem byl skutečně velký, o čemž svědčí i předčasné uzavření výzvy z důvodu dočerpání alokace. Celkem jsme podpořili 965 projektů. Jde o poměrně pestrý vzorek projektů od velkých měst až po ty nejmenší. U menších měst se nejčastěji vyplácelo zhruba 3,5 milionu korun, u velkých se výše podpory mnohdy blížila či dokonce dosáhla maximální částky 10 milionů. Dotace v průměru pokrývala zhruba 80 procent nákladů na samotnou rekonstrukci. Nebylo však výjimkou, že se uhradilo i 100 procent všech nákladů,“ uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu.

Moderní LED sníží světelný smog

Úspěšné bylo například město Brno, které na rekonstrukci veřejného osvětlení u jednoho ze svých projektů získalo maximální částku 10 milionů korun. Největší výzvou bylo v tomto případě pokrytí 1 496 kusů svítidel, což byl podle údajů ministerstva největší projekt co do počtu dotčených svítidel.

V Prostějově pak celá věc dostala ještě další bohulibý rozměr. Ve zdejších Kolářových sadech totiž sídlí hvězdárna, jediné zařízení svého druhu široko daleko v Olomouckém kraji. Zastaralé veřejné osvětlení v okolí však značně komplikovalo noční pozorování oblohy, v rámci participativního rozpočtu proto vznikl projektu Vraťte nám hvězdnou oblohu. Radnice nakonec využila dotační program na úsporné veřejné osvětlení, a splnila tak dva cíle naráz. Snížila náklady za energie a vyšla vstříc odborníkům, ale také například školám a laické veřejnosti, kteří nyní mohou o něco víc nerušeně pozorovat oblohu.

Stará sodíková světla za moderní LED nechala radnice v Kolářových sadech vyměnit už v roce 2022. „Pro realizaci byla s předkladatelem projektu záměrně vybrána lokalita největšího městského parku, Kolářových sadů a přilehlých ulic. Součástí projektu je nejen omezování světleného znečištění vzhledem k parku a zdejší hvězdárně, ale také energeticky úsporná opatření ve spotřebě elektrické energie a snížení nákladů na údržbu veřejného osvětlení,“ objasňoval tehdy relativní novinku náměstek primátora Prostějova Jiří Pospíšil, v jehož gesci je oblast správy a údržby majetku města.

Radnice tak nechala vyměnit 124 kusů sodíkových svítidel za moderní světla s regulací výkonu v nočních hodinách. Celková roční úspora byla až 33,818 MWh, což je 80 procent původních nákladů na energie. Dotace přesáhla jeden milion korun. „Moderní LED svítidla s regulací výkonu v nočních hodinách na 60 procent instalovaná v parku mají teplotu chromatičnosti 2 200 K, což jsou teplá bílá a oranžová barva, které jsou vzhledem k malému obsahu modré složky šetrné k životnímu prostředí, rostlinám a živočichům,“ podotkl náměstek. Celkové náklady byly 1,32 milionu korun včetně DPH.

Město Prostějov pak s výměnou veřejného osvětlení pokračovalo i v dalších dvou letech. V poslední etapě v roce 2024 nechalo vyměnit přibližně tisíc starých sodíkových lamp za 11 milionů korun v místních částech Domamyslice a Krasice nebo na frekventovaných ulicích poblíž centra Rejskově, Havlíčkově nebo Vápenice. Předchozí část modernizace zahrnovala výměnu 500 svítidel. Od roku 2022 tak bylo v Prostějově modernizováno zhruba 2 200 svítidel. Město chce postupně vyměnit všech 5 200 lamp veřejného osvětlení.

Úspora je obrovská. „Činí až 80 procent elektrické energie,“ potvrdil náměstek Pospíšil. Jen od ledna do konce srpna klesla v Prostějově spotřeba elektřiny za provoz veřejného osvětlení meziročně o 17 procent, což je bezmála dva miliony korun. Cena moderních LED zdrojů podle Pospíšila navíc v posledních letech klesla na polovinu, takže jsou pro daleko dostupnější než dřív.

Spokojenost a pozitivní ohlasy

Podle ministerstva průmyslu a obchodu se dotační program na úsporné veřejné osvětlení jednoznačně osvědčil. „Již na začátku bylo jasné, že tento program má velký potenciál, protože úspora energie a ekologický přínos jsou dnes pro města a obce velmi aktuální témata. Od samého začátku byl zájem značný. V okamžiku, kdy jsme však začali avizovat blížící se dočerpání alokace, se počet podávání nových žádostí rychle zvyšoval. O zájemce o dotaci na rekonstrukci veřejného osvětlení není nouze ani v tuto chvíli,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Marek Vošahlík.

Neúspěšných žadatelů bylo podle něho zanedbatelné množství. Naprostá většina žadatelů naopak dotaci získala, neúspěch zvláště ke konci spočíval spíše v tom, že někteří zájemci již nestihli svou žádost podat. „Nicméně nejčastější chybou jako takovou bylo nenastudování podmínek výzvy či jejich nepochopení. Je proto vždy důležité důkladné seznámení se s dokumenty příslušné výzvy a v případě nejasností je vhodné alespoň kontaktovat poskytovatele dotace, aby nedocházelo ke zbytečným nedopatřením,“ doporučuje do budoucna mluvčí resortu.

Ačkoliv byl celý program z pohledu ministerstva úspěšný, úřad už v něm pokračovat nebude. „Program podpořil velký počet projektů po celé České republice, což mělo obecně velmi pozitivní dopad nejen na celkové hospodářství a konkurenceschopnost české ekonomiky, ale také na životní prostředí. S výsledky jsme spokojeni a setkáváme se také s velmi pozitivním ohlasem žadatelů. Případná další podpora však bude uskutečňována z Modernizačního fondu na SFŽP,“ vysvětlil mluvčí ministerstva.

Michal Šverdík

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
527
Energetika
591
IT
502
Dotace a Finance
1564
Zdravé město
94

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze