Město Praha hodlá využít dotace z Modernizačního fondu pro výstavbu městských střešních solárních elektráren. Jejich kapacity by měla vystačit na celkem 550 megawattů instalovaného výkonu. „Je to srovnatelné s tím, jak na své městské budovy instaluje fotovoltaiku třeba Vídeň,“ říká náměstek pražského primátora Petr Hlubuček ze STAN v rozhovoru pro Hospodářské noviny (HN).
Dotace z Modernizačního fondu
Radnice českých obcí a měst čeká souboj o to, kdo dokáže získat co nejvíc ze 150 miliard korun určených na podporu obnovitelných zdrojů a moderní energetiky. Tyto zdroje v budoucnosti mohou do Česka přitéct do roku 2030 z takzvaného Modernizačního fondu, který se nyní spouští v České republice.
Na nové dotace má zažádáno i hlavní město Praha, které v rámci předregistrační výzvy z Modernizačního fondu počítá s tím, že peníze bude využívat na moderní energetiku. Díky tomu se nyní v Praze připravují zajímavé energetické projekty.
„Velké téma je třeba teplárenství, připravujeme obří energocentrum na Císařském ostrově, které by mělo získávat teplo z odpadní vody. Bylo by to takové velké tepelné čerpadlo, které nebude sloužit jen k vytápění, ale v zimě i ochlazení. V létě tím pokryjeme potřeby na vytápění v celé Praze a v zimě až 30 procent,“ informuje pražský radní Hlubuček.
Vybudování energocentra Prahu přijde přibližně na dvě miliardy korun. „Máme požádáno z předregistrační výzvy Modernizačního fondu, počítáme, že peníze bychom na to mohli dostat,“ dodává Hlubuček.
Komunitní soláry
Vedle projektu energocentra město Praha hodně sází také na vznik energetického společenství. Záměrem radnice hlavního města je zavádět solární instalace na pražských střechách, kde bude využito konceptu sdílených výroben. Do toho společenství bude moci vstoupit každý obyvatel města a hlavní výhodou bude snížení nákladů na elektřinu, která navíc bude ze 100 procent pocházet z ekologického zdroje.
„Praha má 57 městských částí, a když se nesoustředíme na Prahu 1 a částečně 2 a 3, které požívají nějakou vyšší formu památkové ochrany, tak tady máme obrovská místa. Sídliště Bohnice, Jižní Město, různé další zástavby. Na stavby v těchto místech, kde konečně žije většina Pražanů, je třeba se v tomto projektu zaměřit,“ říká Hlubuček.
Jak dále prohlašuje Hlubuček, má Praha v plánu vystavět na městských střechách celkem 550 megawattů instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren. „Je to srovnatelné s tím, jak na své městské budovy instaluje fotovoltaiku třeba Vídeň. A určitě je možná i dohoda se soukromými subjekty, kde by ta fotovoltaika mohla být instalována,“ uzavírá Hlubuček.
V současnosti Praha chystá první pilotní projekt městské solární elektrárny na střeše budovy na Gymnáziu Postupimská.
Další informace na solarninovinky.cz