Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  Příjmy obcí poklesnou výrazně méně, než se čekalo

  Ministerstvo financí zveřejnilo odhad celkových příjmů obcí a krajů pro letošní rok. Obce by měly v roce 2021 hospodařit s 235 mld. Kč a kraje se 71 mld. Kč. Příjmy krajů tak zůstanou meziročně na stejné úrovni, oproti rekordnímu roku 2019 poklesnou o 4 mld. Kč, tedy zhruba o 5 procent. Příjmy obcí se sníží o 9 mld. Kč, což představuje asi 3procentní pokles proti rekordnímu roku 2019 i téměř stejně silnému roku 2020. Ještě před rokem přitom MF odhadovalo, že se příjmy samospráv sníží o cca 10 %. Údaje zahrnují vliv změny rozpočtového určení daní ve prospěch obcí i kompenzační bonus a související kompenzace daňových výpadků. Čísla potvrzují, že dopady současné ekonomické krize nese na svých bedrech převážně státní rozpočet. Územní samosprávní celky budou mít i nadále dostatek finančních prostředků na realizaci většiny svých investičních aktivit.
  Pro lepší plánování hospodaření samospráv Ministerstvo financí ve spolupráci se Svazem měst a obcí České republiky historicky poprvé zveřejňuje také model předpokládaného plnění sdílených daňových příjmů v průběhu roku 2021 dle jednotlivých čtvrtletí a měsíců (.XLSX, 85 kB). Model nezahrnuje příjmy obcí, které nemají charakter sdílených daní, například daň z hazardních her, místní či správní poplatky, poplatky za znečištění životního prostředí a podobně.
  Zdroj: Ministerstvo financí ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  367
  Energetika
  367
  IT
  241
  Dotace a Finance
  1082
  Odpady
  197

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze