Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Příjmy obcí poklesnou výrazně méně, než se čekalo

Ministerstvo financí zveřejnilo odhad celkových příjmů obcí a krajů pro letošní rok. Obce by měly v roce 2021 hospodařit s 235 mld. Kč a kraje se 71 mld. Kč. Příjmy krajů tak zůstanou meziročně na stejné úrovni, oproti rekordnímu roku 2019 poklesnou o 4 mld. Kč, tedy zhruba o 5 procent. Příjmy obcí se sníží o 9 mld. Kč, což představuje asi 3procentní pokles proti rekordnímu roku 2019 i téměř stejně silnému roku 2020. Ještě před rokem přitom MF odhadovalo, že se příjmy samospráv sníží o cca 10 %. Údaje zahrnují vliv změny rozpočtového určení daní ve prospěch obcí i kompenzační bonus a související kompenzace daňových výpadků. Čísla potvrzují, že dopady současné ekonomické krize nese na svých bedrech převážně státní rozpočet. Územní samosprávní celky budou mít i nadále dostatek finančních prostředků na realizaci většiny svých investičních aktivit.
Pro lepší plánování hospodaření samospráv Ministerstvo financí ve spolupráci se Svazem měst a obcí České republiky historicky poprvé zveřejňuje také model předpokládaného plnění sdílených daňových příjmů v průběhu roku 2021 dle jednotlivých čtvrtletí a měsíců (.XLSX, 85 kB). Model nezahrnuje příjmy obcí, které nemají charakter sdílených daní, například daň z hazardních her, místní či správní poplatky, poplatky za znečištění životního prostředí a podobně.
Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
420
Energetika
464
IT
324
Dotace a Finance
1287
Odpady
236

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze