Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceDotace a Finance

Proběhla konference Inovace ve veřejných zakázkách

Stěžejním tématem mezinárodní odborné konference INOVACE VE VEŘEJNÝCH ZAKÁZKÁCH A STRATEGICKÉ ZADÁVÁNÍ VEŘEJNÝCH ZAKÁZEK s podtitulem AKTUÁLNÍ TRENDY A VÝZVY, kterou dne 3. října 2022 uspořádali Ministerstvo práce a sociálních věcí a Ministerstvo pro místní rozvoj, byl potenciál strategického přístupu k veřejnému nakupování v ČR v mezinárodním a zejména evropském kontextu trendů ve strategickém a odpovědném zadávání veřejných zakázek.

Konferenci zahájili ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš společně se Stanislavem Klikem, náměstkem ministerstva práce a sociálních věcí.

„Pro Ministerstvo pro místní rozvoj – gestora zákona o zadávání veřejných zakázek – je strategické zadávání veřejných zakázek prioritou a já se svým týmem se budu o rozvoj tohoto tématu v ČR zasazovat. Veřejné zakázky představují značný objem našeho HDP a výrazně tak ovlivňují naše hospodářství. Nebylo by to poprvé, kdy veřejné nákupy mohou sehrát v krizových a pokrizových letech významnou stimulační funkci. Jak vidíme v zahraničí, mohou dobře směřované veřejné zakázky podporovat inovace, rozvoj malých a středních podniků, rozvoj udržitelných řešení, prospívat zaměstnanosti“, uvedl ministr Bartoš.

Náměstek Klik doplnil svou vizi k OVZ:

„Věřím, že odpovědné veřejné zadávání bude čím dál více přirozenou součástí veřejných nákupů. Aby však došlo k větší ochotě implementovat OVZ do praxe a zadavatelé při uplatňování standardů OVZ cítili právní jistotu, je potřeba, aby došlo k harmonizaci postupů zejména na úrovni kontrolních orgánů. Pak je také třeba klást důraz na evidenci, monitoring a měření přínosů, což jedině může vést k efektivnímu zacílení priorit a přirozeně k většímu dopadu na socioekonomické oblasti společnosti.“

Význam inovací ve veřejných zakázkách a strategického zadávání veřejných zakázek podtrhly příspěvky zástupkyně Evropského parlamentu, předsedkyně výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele Anna Cavazzini a Anna Lupi, právní zástupce, DG GROW z Evropská komise.

Příklady úspěšné implementace inovací ve veřejných zakázkách a strategického zadávání na národní úrovni představila Erika Bozzay, seniorní poradce, OECD.

Do diskuse o roli centralizace veřejných nákupů z pohledu inovací a strategického zadávání přispěli svými zkušenostmi Gerhard Martin Weiner, vedoucí Platformy pro udržitelnost ve veřejných zakázkách z Rakouska, Peter Nohrstedt, manažer udržitelnosti, Adda, ze Švédska, ředitelka Centrálního nákupu Plzeňského kraje Jana Dubcová a Leoš Vrzalík, vedoucí nákupu udržitelnosti Asahi Europe & International.

Panel „Kontrola a strategické zadávání“ zahájil Petr Mlsna, předseda, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Na tuto konference navazuje následující den již tradiční VII. ročník konference MPSV Odpovědné veřejné zadávání 2022.

Konference byla realizována v rámci projektu: “Odpovědný přístup k veřejným nákupům – Strategické zadávání veřejných zakázek“ registrační číslo: CZ.03.4.74/0.0/0.0/15_025/0015727 financovaného z Operačního programu Zaměstnanost.

Konference se konala pod záštitou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

Foto a zdroj: SOVZ

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze