Písek je prvním městem v České republice, které vybudovalo ekologické zařízení na tepelné zpracování biomasy a kalů z místní čistírny odpadních vod. Jedinečná linka je nyní ve zkušebním provozu, během kterého se testuje optimální poměr jednotlivých složek paliva. Ročně zpracuje až 3 900 tun strojně odvodněného kalu a vyprodukuje zhruba 360 tun popelovin bohatých na fosfor, draslík, dusík a další látky, které jsou vhodné k přimíchávání do fosfátových substrátů. Náklady na projekt Stanice energetického využití kalu a biomasy I. etapa – ČOV Písek dosáhly 42,3 milionů korun bez DPH. Město na něj získalo dotaci 21,3 milionu z Operačního programu Životního prostředí.
Zařízení je částečně mobilní a stojí v areálu čistírny odpadních vod, celý proces se díky tomu odehrává na jednom místě. Odvodněný kal je dopravován ze stávajících síto-pásových lisů do akumulačního zásobníku a odtud dále do vstupní části sušícího zařízení. Sušení kalu probíhá v horkovzdušné sušárně vyvinuté s důrazem na automatický, nenáročný, přitom však efektivní a udržitelný provoz. Zdrojem tepelné energie pro sušení je horkovzdušný kotel, v němž se spaluje usušený kal spolu se štěpkou.
Přebytky tepelné energie ze spalování jsou využívány k výrobě elektrické energie a k vytápění technologických objektů. Odpadní vzduch ze sušení je veden do pračky spalin, která zajistí systémem mokré vypírky dodržení zákonných hodnot emisí vypouštěných do ovzduší. Hodnoty vypouštěných látek podléhají monitoringu.
Stávající odvodněný kal byl doposud za poplatek ukládán v Mydlovarech. Město díky inovativní technologii, která naplňuje vizi konceptu Smart City, v tomto směru ušetří. Významným přínosem tohoto ekonomicky a provozně výhodného zařízení je také minimalizace dopadů likvidace čistírenských kalů na životní prostředí.
Zdroj: Svaz měst a obcí ČR