Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  SMS ČR a jeho letošní aktivity

  Image

  Předsedkyně Sdružení Eliška Olšáková (vpravo) a členka předsednictva Věra Kovářová

  Výročí 15 let Sdružení místních samospráv ČR naplní škálou akcí

  Sdružení místních samospráv ČR má za sebou v uplynulém roce několik velkých úspěchů, navázat na ně chce i v letošním roce.

  Připomeňme novelu zákona o střetu zájmů, která zamezila anonymnímu zveřejňování majetkových poměrů politiků a vyňala z povinnosti neuvolněné místostarosty a radní. Šlo také o vládní návrh novely stavebního zákona se zachováním všech úřadů v území, prosazení valorizace odměn představitelům samospráv a další pozitivní kroky směrem k samosprávám.

  Představitelé Sdružení, které vede od roku 2021 předsedkyně Eliška Olšáková, hodnotí nastupující rok z hlediska prosazování zájmů samospráv příznivě. Již v prvním kvartálu se očekává projednávání novely stavebního zákona ve druhém čtení. Sdružení místních samospráv bude trvat na zachování všech stavebních úřadů, aby zůstalo lidem v území dostupné stavební řízení. Poslanci, mezi nimiž jsou i členové předsednictva Eliška Olšáková, Tomáš Dubský či Věra Kovářová, budou dění kolem novely bedlivě sledovat.

  DTM, dotace a školství

  Sdružení se bude angažovat také v rámci digitálních technických map. Na konci roku 2022 podepsalo SMS ČR smlouvu s partnery a bude obcím výrazně pomáhat s povinnostmi, které s tzv. DTMkami přicházejí. Kraje mají povinnost krajské DTM připravit do 30. června 2023.

  V rámci dotací se SMS ČR chystá jednat o změnách v národních dotačních programech, především v těch z MMR, a bude prosazovat změny v nastavení národních titulů, tematické, finanční, procesní. Sdružení připravené připomínkovat zejména ty legislativní opatření, které se týkají regionů. V sociální oblasti se SMS ČR soustředí zejména na téma veřejného opatrovnictví.

  Za školství bude v první polovině roku určitě řešit vývoj novel školského zákona a zákona o pedagogických pracovnících. Tématem bude pilotáž středního článku na celém území republiky, udržení stejných podmínek pro menší školy jako u těch větších. Dále chce Sdružení pokračovat v jednání o rozsahu kompetencí zřizovatele vůči své zřízené škole, o rozšiřování kapacit škol, jejich finančním zajištění z pohledu provozních výdajů, ale i těch investičních. Pozornost bude věnovat i nepedagogickým pozicím ve školách, bez nichž by školy nemohly existovat.

  Proti slučování obcí

  Velkou prioritou, která je Sdružení místních samospráv již vlastní, je boj proti slučování obcí. K tomu vyzývá například Národní ekonomická rada vlády (NERV), která uvedla návrh na sloučení obcí ve svém návodu, jak postupovat při řešení současné krize. SMS ČR se jednoznačně vyjádřilo proti tomuto návrhu. Naopak tvrdí, že samosprávy dlouhodobě hospodaří s přebytkovými rozpočty a občanům pomáhají přímo a adresně.

  Sdružení chystá pro rok 2023 netradičně dvě konference, první se bude konat již 23. března v Pardubicích a tématem je obslužnost venkova. Účastníky přivítá hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a mezi řečníky bude ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

  Druhá konference je naplánovaná na podzim a bude ve Zlínském kraji, kde Sdružení před 15 lety vzniklo. Program bude nepochybně velmi nabitý a na motivy oslav 15 let od vzniku samotného Sdružení. Předsedkyně Eliška Olšáková má ambici na konferenci ve svém domovském kraji pozvat i předsedu vlády, aby bilancoval dva roky současné vlády směrem k samosprávám.

  www.smscr.cz

  Štítky
  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze